avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 421 soluții astăzi
Forum Activitate Luminita1234

Activitate Luminita1234

Buna ziua eu sunt gravida in 4 luni luna trecuta am avut concediu de odihna 3 zile pana pe 3 ianuarie 2018 dupa am intrat in concediu de boala obisnuita cod 01 de 14 zile pana la aprobarea riscului maternal si pe data de 23 ianuarie 2018 mi sa aprobat riscul si incepand cu data de 23 ianuarie am intrat in risc maternal cod 15 nr zile 9 dupa care de la 1 02.2018 l-am luat in continuare stiu ca sa marit salarile de la 1 ianuarie ca sa dat legea salarizari este posibil sa mi se mareasca si mie salarul brut deoarece eu am intrat in risc maternal pe 23 ianuarie?
Buna ziua.Datele problemei sunt acestea:Sot si sotie cu vechime in lucru neintrerupta peste 12 luni,sotie gravida in 3 luni.Dorim sa dam drept de tutore tatalui sotiei pentru a beneficia acesta de indemnizatia de crestere copil.Acesta a fost miner si s-a pensionat la 45 de ani iar in prezent lucreaza la stat in cadrul unui spital(vechime 8 luni).
Intrebarea mea este:La calculul indemnizatiei de crestere oferita se ia in considerare si venitul realizat din pensia acestuia?