avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 197 soluții astăzi
Forum Activitate cris.petra

Activitate cris.petra

Buna seara!
Daca o persoana care a subinchiriat un apartament, nefiind proprietar legal al imobilului a facut un contract (neinregistrat nicaieri legal) intre 2 parti: cel care a subinchiriat si chiriasul, acel contract este un fals in acte sau abuz de incredere?
Va multumesc!
Răspuns la discuția Cum imi recuperez apartamentul?
Cel care a incheiat contractul de inchiriere l-a inchiriat in numele lui in calitate de proprietar. Mai este fals si uz de fals in acest caz?
In contractul initial de inchiriere nu este stipulat nimic cu privire la subinchiriere.
Buna ziua!
Anul trecut am inchirat un apartament unei persoane fizice pe o perioada de 1 an. Contractul a fost inregistrat la fisc. Recent am aflat ca aceasta persoana a subinchiriat ,fara acordul meu, apartamentul altui individ. De la acel moment eu nu am mai primit banii de chirie, si am reziliat contractul initial de inchiriere.
Problema este ca actualul locatar al apartamentului nu vrea sa paraseasca apartamentul pentru ca detine acel contract de inchiriere semnat de fostul meu chirias, si valabil pana in luna mai 2018. Mentionez ca acel contract nu a fost inregistrat oficial nicaieri.
Are vreo valoare acel contract, avand in vedere ca este semnat de fostul chirias in falsa calitate de proprietar?
Daca merg sa schimb yala se poate face vreo actiune impotriva mea? Ma poate trage la raspundele actualul locatar cu acel contract semnat fara cunostinta si voia mea?
Cel care a subinchiriat apartamentul poate fi tras la raspundere si cum anume?
Cum pot scoate aceasta persoana care sta ilegal in apartamentul meu?
Va rog sa ma ajutati in aceasta privinta pentru ca sunt trecute cateva luni si nu stiu cum imi pot recupera mai repede apartamentul pentru ca am un client hotarat sa-l cumpere.
Dar totusi persoana careia eu i-am inchiriat casa a incasat bani (chiria de la subinchiriere) pe baza acelui contract intocmit de el in calitate de fals proprietar.
Faptul ca a intocmit un contract unde declara ca inchiriaza apartamentul ca si proprietar, reprezinta fals si uz de fals si este de natura penala.
Ce consecinte legale atrage chiriasul pentru ca a inchiriat apartamentul fara voia mea? Il pot actiona in judecata pentru ca a facut un contract fals?
Executarea silita reprezinta evacuarea din apartament a noului chirias sau recuperarea datoriei de la chiriasul initial?
Va multumesc!
Buna ziua!
In luna martie a acestui an, am inchiriat un apartament unei persoane fizice pe o perioada de 1 an de zile. Contractul de inchiriere l-am inreistrat la fisc. Ulterior aceasta persoana, fara acordul meu, a inchiriat apartamentul altei persoane fizice, facand un contract in 2 exemplare ca si cum el ar fi proprietarul, si a incasat de la noul chirias, banii de chirie pentru 6 luni.
Nu am supravegheat de aproape situatia si in acest timp eu nu am primit nici un ban. Cand am fost la apartament, am avut surpriza sa gasesc alt chirias.
Ce variante am pentru a-mi recupera banii de la chiriasul initial? Ce cai de atac am, si daca il pot da in judecate pentru contractul incheiat pe proprietatea mea?
Va multumesc!