avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 196 soluții astăzi
Forum Activitate milucarmen

Activitate milucarmen

Răspuns la discuția recalculare pensie
Multumesc frumos
Răspuns la discuția recalculare pensie
Multumesc frumos
Răspuns la discuția recalculare pensie
Nu stim daca a beneficiat de stagiu potențial, nu aș stii unde sa caut in acte, iar dosar de recalculare din 2005 nu are, pur si simplu a primit pensia mărită. Eu am apelat la dumneavoastra pt. Ca doream sa stiu daca putem face demersuri la Casa de pensii sau este corect ceea ce primeste ca remunerație. Multumesc mult
Răspuns la discuția recalculare pensie
Punctaj anual pensie invaliditate 0.97910
Răspuns la discuția recalculare pensie
Stagiul:

Decizia limita de varsta 46 ani 11 luni 4 zile, din care:
- condiții normale de muncă 28 ani 2 luni 4 zile
- perioade asimilate 18 ani 9 luni, invaliditate gradul 2

Decizia de invaliditate 28 ani 3 luni 2 zile grupa 3 de muncă
- contribuție pensie suplimentară 28 ani 2 lunI
- din care 3% 12 ani 6 luni

Punctaj anual:

Decizie limita de varsta:
- punctajul mediu anual 0.96523
- valoarea puncte de pensie 1000 lei
- nr puncte realizate 33.78302
- nr puncte realizate in sistem public conditii normale de munca 30.13472
- nr puncte corespunzatoare pensiei suplimentare 3.64830

Decizie invaliditate:
- salariul mediu tarifar, inclusiv sporul pt. vechime neintrerupta 8172.23
- acest punctaj apare doar pe decizia limita de varsta pt ca cea de invaliditate este acordata in anul 1999 cand pensia se calcula altfel, iar pe decizia limita de varsta nu se precizeaza nimic referitor la punctajul din timpul acesteia
Răspuns la discuția recalculare pensie
Multumesc pentru raspuns. Darele sunt urmatoarele: Decizia limita de varsta 46 ani 11 luni 4 zile, din care condiții normale de muncă 28 ani 2 luni 4 zile, perioade asimilate 18 ani 9 luni, invaliditate gradul 2; decizia de invaliditate 28 ani 3 luni 2 zile grupa 3 de muncă, contribuție pensie suplimentară 28 ani 2 luni din care 3% 12 ani 6 luni, salariu mediu tarifar inclusiv spor de vechime neîntreruptă 8172.23 lei
Răspuns la discuția recalculare pensie
Multumesc
Buna ziua, am iesit la pensie conform art. 79, alin. 1, lit. b) din Legea nr. 263/2010 si vreau sa stiu daca se recalculeaza pensia dupa limita de varsta sau unde pot sa ma adresez. Multumesc frumos!
Buna ziua! Mama a primit un telefon de la Telekom prin care ii ofereau un telefon si totodata sa i se prelungeasca contractul. Nu a primit telefonul (este o intreaga istorie, pt. ca la ei aparea ca l-ar fi primit, dar s-a rezolvat asta) dar contractul i s-a prelungit cu acord telefonic. Se poate rezilia contractul care abia a inceput? Fara sa plateasca ceva in plus pt. ca ei spun ca contractul este perfect valabil? Multumesc
Multumesc frumos

Carp Mircea a scris:

La acest moment nu mai este pensionar de invaliditate.
Este pensionar de limita de varsta.