avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 708 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Poate un fost pensionar pe caz de boala lucra dupa ce ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Poate un fost pensionar pe caz de boala lucra dupa ce a intrat la pensie limita de varsta

Poate un fost pensionar pe caz de boala lucra dupa ce a intrat la pensie limita de varsta?
Un fost pensionar pe caz de boala de gradul 2 a intrat la pensie limita de varsta si doreste sa lucreze 2 h pe zi. Cat a fost pensionat pe caz de boala gradul 2 nu avea voie. Acum are voie? Pierde ceva din urma? Multumesc frumos!
Cel mai recent răspuns: milucarmen , utilizator 10:44, 23 Ianuarie 2018

Da.
Poate cumula pensia de limita de varsta cu alte venituri(salariu).
Legea 263/2010

Articolul 118
(1) In sistemul public de pensii, pot cumula pensia cu venituri provenite din situatii pentru care asigurarea este obligatorie, in conditiile legii, urmatoarele categorii de pensionari:
a) pensionarii pentru limita de varsta;
La acest moment nu mai este pensionar de invaliditate.
Este pensionar de limita de varsta.
Multumesc frumos

Carp Mircea a scris:

La acest moment nu mai este pensionar de invaliditate.
Este pensionar de limita de varsta.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Drept infiintare pfa si drept de munca sorina_h2004 sorina_h2004 Buna ziua, Va rog sa-mi spuneti daca o persoana care a avut o societate pe actiuni care a fost lichidata in urma cu cativa ani are dreptul de a infiinta PFA ; ... (vezi toată discuția)
Pensie de invaliditate si pfa sabopetrarozalia sabopetrarozalia Buna ziua.Va rog frumos sa mi raspundete la intrebare ca ar fii un ajutor mare.Sunt pensionata pe caz de boala de ochi incadrata la nevazatori si am un chiosc ... (vezi toată discuția)
Munca vasile_turda53 vasile_turda53 sunt pensionar pe caz de boala gr.II. pot samuncesc. (vezi toată discuția)