Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Poate un fost pensionar pe caz de boala lucra dupa ce ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Poate un fost pensionar pe caz de boala lucra dupa ce a intrat la pensie limita de varsta

Poate un fost pensionar pe caz de boala lucra dupa ce a intrat la pensie limita de varsta?
Un fost pensionar pe caz de boala de gradul 2 a intrat la pensie limita de varsta si doreste sa lucreze 2 h pe zi. Cat a fost pensionat pe caz de boala gradul 2 nu avea voie. Acum are voie? Pierde ceva din urma? Multumesc frumos!

Da.
Poate cumula pensia de limita de varsta cu alte venituri(salariu).
Legea 263/2010

Articolul 118
(1) In sistemul public de pensii, pot cumula pensia cu venituri provenite din situatii pentru care asigurarea este obligatorie, in conditiile legii, urmatoarele categorii de pensionari:
a) pensionarii pentru limita de varsta;
La acest moment nu mai este pensionar de invaliditate.
Este pensionar de limita de varsta.
Multumesc frumos

Carp Mircea a scris:

La acest moment nu mai este pensionar de invaliditate.
Este pensionar de limita de varsta.