Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... recalculare pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

recalculare pensie

Buna ziua, am iesit la pensie conform art. 79, alin. 1, lit. b) din Legea nr. 263/2010 si vreau sa stiu daca se recalculeaza pensia dupa limita de varsta sau unde pot sa ma adresez. Multumesc frumos!
Legea 263/2010

Art.82
(1) La data îndeplinirii condițiilor pentru acordarea pensiei pentru limită de vârstă, pensia de invaliditate devine pensie pentru limită de vârstă.
(2) În situația prevăzută la alin. (1) se acordă, din oficiu, cuantumul cel mai avantajos.
Multumesc
Precizati:
Din decizia de pensie de invaliditae:
Total stagiu de cotizare
Din ce se compune acesta
La fel si din decizia de pensie de limita de varsta
Multumesc pentru raspuns. Darele sunt urmatoarele: Decizia limita de varsta 46 ani 11 luni 4 zile, din care condiții normale de muncă 28 ani 2 luni 4 zile, perioade asimilate 18 ani 9 luni, invaliditate gradul 2; decizia de invaliditate 28 ani 3 luni 2 zile grupa 3 de muncă, contribuție pensie suplimentară 28 ani 2 luni din care 3% 12 ani 6 luni, salariu mediu tarifar inclusiv spor de vechime neîntreruptă 8172.23 lei
Postati:
-Punctajul mediu a nual al pensiei de invaliditate si cel al pensiei de limita de varsta.
-Stagiul complet din cele doua decizii(invaliditate, limita de varsta).