avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 219 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... recalculare pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

recalculare pensie

Buna ziua, am iesit la pensie conform art. 79, alin. 1, lit. b) din Legea nr. 263/2010 si vreau sa stiu daca se recalculeaza pensia dupa limita de varsta sau unde pot sa ma adresez. Multumesc frumos!
Cel mai recent răspuns: milucarmen , utilizator 20:28, 18 Noiembrie 2018
Legea 263/2010

Art.82
(1) La data îndeplinirii condițiilor pentru acordarea pensiei pentru limită de vârstă, pensia de invaliditate devine pensie pentru limită de vârstă.
(2) În situația prevăzută la alin. (1) se acordă, din oficiu, cuantumul cel mai avantajos.
Multumesc
Precizati:
Din decizia de pensie de invaliditae:
Total stagiu de cotizare
Din ce se compune acesta
La fel si din decizia de pensie de limita de varsta
Multumesc pentru raspuns. Darele sunt urmatoarele: Decizia limita de varsta 46 ani 11 luni 4 zile, din care condiții normale de muncă 28 ani 2 luni 4 zile, perioade asimilate 18 ani 9 luni, invaliditate gradul 2; decizia de invaliditate 28 ani 3 luni 2 zile grupa 3 de muncă, contribuție pensie suplimentară 28 ani 2 luni din care 3% 12 ani 6 luni, salariu mediu tarifar inclusiv spor de vechime neîntreruptă 8172.23 lei
Postati:
-Punctajul mediu a nual al pensiei de invaliditate si cel al pensiei de limita de varsta.
-Stagiul complet din cele doua decizii(invaliditate, limita de varsta).

Alte discuții în legătură

Recalculare pensie de invaliditate psorinp psorinp Sunt pensionat gradul 2 din anul 2004, nu am avut luat in calculul pensiei perioada de studii de 5 ani facultate la zi , acum am adeverinta pentru aceasta ... (vezi toată discuția)
Recalculare pensie ContSters215676 ContSters215676 Buna ziua, Mama este nascuta in iulie 1948. 1. In martie1995 a fost pensionata pe caz de boala, gr II de invaliditate cf deciziei de pensionare. A avut o ... (vezi toată discuția)
Pensie pe caz de boala gradul 2 coka23 coka23 Mama mea este pensionata pe caz de boala gradul 2 de aproximativ 16 ani si beneficiaza de o pensie foarte mica as vrea sa stiu daca se poate recalcula aceasta ... (vezi toată discuția)