avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 813 soluții astăzi
Forum Activitate ovibodea

Activitate ovibodea

Documente existente:
Contract vanzare-cumparare apartament.
Contract montaj parchet + garantie.
Cum as putea obtine dovezi clare ? Poate o expertiza ?
Inspectoratul in constructii poate sa emita expertize ?
Multumesc.
Buna dimineata,

Stau la parterul unui bloc nou construit (l-am cumparat in martie 2008). In noiembrie 2008 am instalat 70 mp de parchet masiv.
Acum, parchetul, s-a umflat in cateva locuri. Ma astept ca situatia sa evolueze.
Am chemat parchetarul si investitorul de la care am cumparat apartamentul. Fiecare dintre ei arunca vina pe celalalt fara nici un rezultat(solutie) concret(a) pt. mine.
Parchetarul insista pe vicii ascunse de constructie, iar investitorul da vina pe procedeul de instalare inadecvat al parchetarului.

Ce pot face in acest caz ca sa-mi recuperez investitia initiala in parchet ?

Multumesc .
Răspuns la discuția Urgent_ co-proprietate
Puteti sa-mi spuneti ce ar insemna partajul in acest caz ?

Daca, prin partaj, proprietarul 1 primeste jumate teren + constructie existenta, iar proprietarul 2 primeste jumatate teren, atunci nu cred ca e o solutie pt. noi. (terenul e mic, prin certificatul de urbanism se specifica ca in cazul dezmembrarii trebuie sa se faca PUZ inainte de obtinerea autorizatiei de constructie. Pt. a evita costurile de realizare a PUZ-ului solutia este sa construim in coproprietate dupa care sa dezmembram).

Sa presupunem ca: se face partajul (sau ceea ce inteleg eu prin partaj). Proprietarul1 are casa existenta + jumatate teren, proprietarul2 are jumatate teren. Se obtine certificatul de urbanism pt. constructie care contine conditii nefavorabile realizarii noii constructii (de exemplu POT prea mic). Solutia ar fi extinderea vechii constructii, dar, vechea constructie are deja un proprietar care poate spune NU.

Sper ca ati inteles in mare problemele( temerile) cu care ne confruntam si sper sa ne puteti ajuta cu o solutie de expert in domeniu.

PS.
Ma gandeam ca s-ar putea legaliza la notar un contract(conventie) prin care proprietarul2 sa se oblige fata de proprietarul1 ca in termen de 5 ani va construi si dezmembra. E posibila (legala) o astfel de intelegere ?
Buna ziua,

as avea o nelamurire si cred ca ma puteti ajuta:

Situatia -> 2 co-proprietari pe o casa + teren; unul dintre co-proprietari vrea sa-si construiasca in curte o alta casa, cu acceptul celuilalt. Intentia este ca atunci cand constructia va fi gata, bunurile comune sa se imparta (dezmembrare) dupa cum urmeaza: proprietarul1 va avea toata casa actuala si jumatate din teren, proprietarul2 va avea toata casa noua si jumatate de teren.
Exista vreo forma contractuala prin care proprietarul2 (care vrea sa construiasca) se poate obliga fata de celalalt ca in momentul in care casa va fi gata se va face dezmembrarea dupa cum am descris mai sus?
Sau, in ce masura putem vorbi de co-proprietari pe noua constructie pana in momentul dezmembrarii?

Va multumesc anticipat.
Buna ziua,

Sunt un membru nou al acestui forum, cu prea putin timp la dispozitie. Daca o problema asemanatoare a mai fost ridicata poate ma ajutati cu un link.
Ipoteza:
Un teren pe care se afla o casa. Terenul + casa sunt detinute in coproprietate de trei proprietari, fiecare avand o cota parte de 1/3.
Unul din coproprietari vrea sa construiasca un imobil pe acest teren. El are acordul celorlalti 2 proprietari.
Proiectul si autorizatia de constructie se vor face.
Intrebarea:
Dupa obtinerea autorizatiei de constructie (fara a incepe ridicarea propriu zisa a constructiei) se poate face dezmembrarea terenului in 2 parti: o parte sa contina jumatate de teren si casa existenta, iar cealalta parte sa contina jumatatea ramasa de teren pe care se va ridica un imobil ?
Daca da, se poate construi pe noua parcela (goala) in baza proiectului si autorizatiei obtinute ?

Va multumesc.