avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 899 soluții astăzi
Forum Activitate bia.ursu

Activitate bia.ursu

Va multumesc frumos pentru clarificari.
Va multumesc. Deci contractul de comodat, nu imi ofera posibilitatea sa tin in Romania masina, peste cele 90 zile.
Multumesc, totusi cred ca nu ati citit bine intrebarea mea. Eu nu voi fi proprietarul masinii, ci doar voi avea contract de comodat asupra ei, iar asigurarea rca va fi facuta de proprietar, in Italia.
Buna ziua. Doresc sa aduc o masina din Italia, pe baza unui contract de comodat facut de proprietarul masinii, respectiv mama mea. Cat timp pot circula in Romania, cu acest contract de comodat, daca sa spunem e valabil 1 an? Este vreo restrictie in acest caz, avand in vedere ca masina va fi asigurata si inmatriculata in Italia? Va multumesc
Buna ziua. Doresc sa va intreb, care este procedura de promovare a functionarului public din gradul de debutant in cel de asistent, la implinirea stagiului de 12 luni, in cazul in care debutantul se afla in acea perioada in concediu prenatal. Trebuie suspendat concediul, sau se face promovarea din oficiu? Va multumesc
Va multumesc frumos pentru raspuns.
Buna ziua. Doresc sa va prezint urmatoarea speta - Sunt angajata din decembrie 2016 pe un post de functionar public, in perioada aprilie-noiembrie 2017 am fost suspendata pentru interese personale, pe 1 noiembrie mi-am reluat activitatea pana in prezent. Sunt insarcinata acum si urmeaza sa nasc in luna august 2018. Ma va afecta perioada de suspendare la acordarea indemnizatiei, deoarece este cuprinsa in ultimele 12 luni anterioare nasterii copilului? Va multumesc ( Cumulate, din dec 2016, voi avea 12 luni lucrate cu venituri impozabille).