avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 223 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Eligibilitate indemnizatie crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Eligibilitate indemnizatie crestere copil

Buna ziua. Doresc sa va prezint urmatoarea speta - Sunt angajata din decembrie 2016 pe un post de functionar public, in perioada aprilie-noiembrie 2017 am fost suspendata pentru interese personale, pe 1 noiembrie mi-am reluat activitatea pana in prezent. Sunt insarcinata acum si urmeaza sa nasc in luna august 2018. Ma va afecta perioada de suspendare la acordarea indemnizatiei, deoarece este cuprinsa in ultimele 12 luni anterioare nasterii copilului? Va multumesc ( Cumulate, din dec 2016, voi avea 12 luni lucrate cu venituri impozabille).
Cel mai recent răspuns: bia.ursu , utilizator 20:19, 21 Martie 2018
septembrie 2016 - august 2018 este perioada eligibila pentru CCC.

Perioade luate in calcul : decembrie 2016 - martie 2017 (4 luni); noiembrie 2017 - august 2018 (10 luni), total = 14 luni

In speta , beneficiati de indemnizatia pentru CCC.
Va multumesc frumos pentru raspuns.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Indemnizatie pfa MLCristina MLCristina Buna ziua! Sunt pfa din 7 martie 2017, cu 6 luni inainte adica din septembrie nu am mai avut contract nicaieri. Acum, sunt insarcinata si termenul e pe 1 ... (vezi toată discuția)
Indemnizație concediu creștere copil Apaxil Apaxil Buna ziua, a-și dori sa stiu daca pot beneficia de indemnizație concediu creștere copil in cazul in care am fost angajata pe 2 ore din 2015 pana in Aprilie ... (vezi toată discuția)
Informati concediu crestere copil Haloo Haloo Va rog sa ma informati am lucrat ianuarie 2016 pana in aprilie 2017 si mai 2017 pana in ianuarie 2018 ma incadrez la prenatal daca nasc in noiembrie 2018 sau ... (vezi toată discuția)