Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Eligibilitate indemnizatie crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Eligibilitate indemnizatie crestere copil

Buna ziua. Doresc sa va prezint urmatoarea speta - Sunt angajata din decembrie 2016 pe un post de functionar public, in perioada aprilie-noiembrie 2017 am fost suspendata pentru interese personale, pe 1 noiembrie mi-am reluat activitatea pana in prezent. Sunt insarcinata acum si urmeaza sa nasc in luna august 2018. Ma va afecta perioada de suspendare la acordarea indemnizatiei, deoarece este cuprinsa in ultimele 12 luni anterioare nasterii copilului? Va multumesc ( Cumulate, din dec 2016, voi avea 12 luni lucrate cu venituri impozabille).
septembrie 2016 - august 2018 este perioada eligibila pentru CCC.

Perioade luate in calcul : decembrie 2016 - martie 2017 (4 luni); noiembrie 2017 - august 2018 (10 luni), total = 14 luni

In speta , beneficiati de indemnizatia pentru CCC.
Va multumesc frumos pentru raspuns.