avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 608 soluții astăzi
Forum Activitate Loredana Puscasu

Activitate Loredana Puscasu

Sumele provenite din diferente salariale stabilite conform legii 85/2016, achitate pensionarilor, se actualizeaza sau nu cu indicele de inflatie?

In normele de aplicare a legii se face o precizare cu privire la platile esalonate care se vor actualiza cu indicele de inflatie de la data platii.
Nu este insa cazul pensionarilor deoarece lor li se plateste suma integral.
Avand in vedere faptul ca aceste diferente salariale sunt calculate pentru perioada octombrie 2008-mai 2011, am actualizat sumele rezultate cu inflatia insa contabilul unitatii afirma ca nu am procedat corect si ca nu trebuia sa actualizez cu inflatia sumele achitate pensionarilor.

Cum este corect pana la urma?

Cui revine raspunderea pentru gestionarea/cheltuirea fondurilor publice, in cazul unei unitati de invatamant, in care sunt angajati 3 contabili, dintre care unul este contabil sef iar un alt contabil exercita viza de control financiar preventiv?

Stiu ca directorul si contabilul sef raspund pentru gestionarea fondurilor publice.

As avea nevoie de niste raspunsuri argumentate cu indicarea bazei legale.


Multumesc pentru raspuns si in special pentru indicarea bazei legale!

As dori sa ma lamuriti asupra faptului ca denuntatorul are afectiuni psihice si modul in care el raspunde in fata legii.
Cel care s-a abonat la politie si face reclamatii si plangeri nefondate, este bolnav de foarte multi ani, de epilepsie si este pensionat pe caz de boala ca urmare a acestei boli.

Realitatea plasmuita de mintea lui nu corespunde cu realitatea lumii in care traim si din acest motiv tot face reclamatii in mod constant, pentru ca din punctul lui de vedere eu nu fac altceva decat sa incalc legea, iar cand se constata de catre politisti, faptul ca declaratiile lui nu sunt reale, atunci el invoca imediat faptul ca e bolnav psihic si ca sufera si apeleaza la mila politistilor si a mea.

Intrebarea e: o asemenea persoana, cu afectiunea de care sufera el, raspunde in fata legii?

Amintesc faptul ca pana in momentul de fata are capacitate deplina de exercitiu si nu exista o persoana care sa fie numita ca fiind raspunzatoare pentru el.
Am facut acest lucru insa datorita starii sale de sanatate si la sugestia politistilor, mi s-a facut mila si mi-am retras plangerea dupa ce el a dat o declaratie la politie ca nu ma va mai cauta, nu ma va mai suna, nu ma va mai urmari.
Asta pana si-a atins scopul, pentru ca se pare ca a uitat de ceea ce a declarat si acum face plangere direct la parchet.
Acum nu ma mai amentinta, nu ma mai terorizeaza cu mesajele, nu ma mai suna, in schimb ma acuza ca fac anumite chestii, care nu sunt adevarate dar care in mintea lui sunt foarte grave. Pe langa faptul ca aceasta situatie este ridicola, imi provoaca stres, imi consuma nervi si timp, ajungand sa iau cate 3 calmante pe zi pentru a nu-mi face dreptate de unul singur.

O persoana care sistematic te urmareste si te reclama pentru diverse situatii, care se dovedesc neadevarate, cum poate fi sanctionata?
M-am cam saturat sa fac drumuri la politie pentru declaratii.
Precizez faptul ca politistii incearca sa discute amiabil cu el si sa-l faca sa inteleaga sa-si vada de viata lui, insa nu reusesc sa-l lamureasca, asa ca acum face plangeri direct la parchet, iar acesta la randul sau distribuie cauza la politie pentru cercetari.
Mentionez si faptul ca persoana care reclama are probleme psihice insa dispune de toate drepturile de exercitiu.

In situatia de mai sus ce as putea face pentru a avea liniste si a nu mai face naveta la politie?


Scuzati greseala din titlul intrebarii :">
Nu cred ca este public. Este o retea de socializare dar atata timp cat exista niste setari de confidentialitate care imi dau dreptul ca pe pagina mea eu sa hotarasc cine poate VEDEA o postare, imi permit sa cred ca nu este un spatiu public la care are acces toata lumea si fiecare poate face ce vrea
V-as ruga sa ma ajutati intr-o problema si anume cum se poate sanctiona fapta unei persoane care a luat de pe pagina altei persoane niste fotografii in care apar eu si copilul meu, si apoi a distribuit public aceste fotografii, fara a avea acordul acelei persoane sau acordul meu. Amintesc faptul ca acele poze aveau caracter oarecum privat pentru ca erau postate pe pagina prietenului meu avand audienta doar pentru prieteni.
Precizez faptul ca am raportat la facebook furtul de proprietate intelectuala, am discutat si cu persoana respectiva insa refuza categoric sa stearga acele poze.
Ce pot face mai departe astfel incat fotografiile mele si ale copilului meu sa nu fie folosite public.
Mentionez faptul ca persoana care a furat aceste fotografii de pe pagina prietenului meu, a avut acum cateva luni, dosar penal pentru hartuire si amenintare insa in urma declaratiei data la politie prin care se angaja sa nu mai faca aceste lucruri mi-am retras plangerea.#-o
Am nevoie de ajutor cu privire la actualizarea unei sume stabilite prin hotarare judecatoreasca cu indicele de inflatie.
Luna curenta ar fi iulie 2016 iar perioada de referinta este ianuarie 2010-mai 2011.
Suma este 1450
Cum procedez? Cum calculez indicele de inflatie.
Am intrat pe site-ul INNSE am dat cautare dupa perioada curenta si cea de referinta si am obtinut un tabel excel cu niste indici pentru fiecare luna in parte. Intrebarea mea este: cum actualizez suma de 1450 lei cu indicele de inflatie?

Adun indicii de inflatie din cele 17 luni (ianuarie 2010- mai 2011) si ii impart la 17 si apoi inmultesc cu 1450? E corect?
Si dupa ce inregistrez firma la ONRC mai trebuie sa fac ceva? Care e urmatorul pas?
As dori sa ma ajutati si sa ma indrumati ce pasi trebuie sa urmez, unde trebuie sa merg si ce acte imi sunt necesare pentru a putea deschide o firma de curierat international pentru transport colete dar si pentru transport persoane.