avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 283 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... Raspundere gestionare bani publici
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

Raspundere gestionare bani publici


Cui revine raspunderea pentru gestionarea/cheltuirea fondurilor publice, in cazul unei unitati de invatamant, in care sunt angajati 3 contabili, dintre care unul este contabil sef iar un alt contabil exercita viza de control financiar preventiv?

Stiu ca directorul si contabilul sef raspund pentru gestionarea fondurilor publice.

As avea nevoie de niste raspunsuri argumentate cu indicarea bazei legale.


Ultima modificare: Marți, 18 Octombrie 2016
Loredana Puscasu,

Alte discuții în legătură

Care este raspunderea contabilului? andrei_70 andrei_70 In cazul unei unitati de invatamant, in care sunt angajati 3 contabili, dintre care unul este contabil sef iar un alt contabil exercita viza de control ... (vezi toată discuția)
Juristul poate fi obligat să semneze /avizeze asemenea acte ? oanaportar oanaportar Bună ziua ! Astăzi s-a pus problema ca juristul instituției noastre publice să pună semnătura pe Statele de plată..... Vă rog frumos să mă ... (vezi toată discuția)
Incompatibilitati pentru functia de contabil-sef ANDREI_oni ANDREI_oni Buna ziua, sunt economist in cadrul unei institutii aflate in subordinea Directiei de Sanatate Publica, si va rog frumos sa imi precizati in ce masura pot ... (vezi toată discuția)