avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 600 soluții astăzi
Forum Activitate economist7

Activitate economist7

Multumesc frumos!
Buna ziua! Va rog frumos sa ma ajutati cu urmatoarea inrebare: restituirea sumei reprezentand contravaloarea cheltuielilor ocazionate de deplasarea externa poate fi facuta in valuta sau doar in lei? Multumesc!
Multumesc!
Procedura inregistrare la DGITL loc parcare

Buna seara! Va rog sa ma ajuati cu urmatoarea situatie. De curand am achizitionat un loc de parcare. Ce documente trebuie depuse pentru luarea in evidenta la DGITL?
Multumesc!
Multumesc!
Buna dimineata! Am si eu o nelamurire in legatura cu calculul pentru deplasarea externa. Pentru deplasare externa de 48 ore si 12 minute se acorda diurna pentru 2,5 zile?

Multumesc!
Buna ziua! Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea speta.
S-a incercat recuperarea pe cale legala a creantei. In 2014 a fost deschisa procedura de faliment a clientului.
In 2020 a fost emisa hotarare definitiva de inchidere a procedurii falimentului.
Care este termenul de ajustare a TVA? De la care data se calculeaza 5 ani?
Multumesc!

Calcul penalitati suma datorata de salariat

Buna ziua! Am urmatoarea speta: un salariat datoreaza firmei la care lucreaza suma de 100 lei la data de 01.07.2020. Achita suma prin retinere salariala la luna septembrie 2020. Salariul aferent lunii septembrie 2020 il primeste pe data de 14.10.2020. Penalitatile de intarziere se calculeaza pana la data de 30.09.2020 sau 14.10.2020 cand primeste efectiv banii din care s-a facut retinerea?

Multumesc!
Buna ziua!
Am urmatoarea nelamurire: un salariat are de restuit firmei un debit de 100 lei. Acest debit a fost contabilizat in luna iulie 2020 cand a si achitat partial 10. Deci la 31.07.2020 debitul lui este de 90 lei. Penalitatile curg de la data de 01.08.2020 debit 90 lei sau 01.07.2020 debit 100 lei?
Multumesc!
Buna ziua!
Am urmatoarea speta. Un client plateste cu intarziere debitele datorate. Trebuie sa-i calculez penalitati conform Legii 72/2013.
Termenul de plata, este conform contractului, 05.01.2020. Clientul a achitat in data de 10.01.2020.
Numarul de zile intarziere este 4 zile sau 3 zile?
Articolul 181 al codului de procedura civila precizeaza ca daca termenul de plata nu este o zi lucratoare, atunci se considera ca termen de plata urmatoarea zi lucratoare (deci termen de plata corect 06.01.2020) iar cand termenul se socoteste pe zile, nu intra in calcul ziua de la care incepe sa curga termenul, nici ziua când acesta se împlineste.
Multumesc.