avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 691 soluții astăzi
Forum Activitate tomione59

Activitate tomione59

Se doreste limitarea personalului la locul de munca. Toti colegii sunt obligati sa scoata CO de pe anii trecuti, si toate de pe anul 2020, in urmatoarele saptamani. Intelegem cu totii situatia actuala, suntem dispusi sa renuntam la cateva zile de CO. Dar ideea da a ma obliga la 32 zile nu mi se pare corecta. Compania nu-si suspenda activitatea in perioada urmatoare. Insa faptul ca nu avem niciun cuvant de spus legat de acest lucru, mi se pare si mie abuz. Ma gandesc ca ori suspenda compania activitatea, ori eventual ne poate ruga sa ne scoatem zilele de CO, nu ne poate obliga, din punct de vedere legal. Multumesc pentru raspuns.!
Buna ziua! As dori sa va intreb, daca angajatorul ma poate obliga sa ma trimita in concediu de odihna fortat. Am 7 zile ramase din 2018, 25 ramase din 2019 si 3 din anul curent. Am citit undeva ca ma poate obliga sa plec in concediu doar in perioada, care este trecuta in programarea facuta de comun acord de inceput de an. Caz concret. Angajatorul vrea sa ma trimita in concediu din 16 martie pana la inceputul lunii mai, 32 zile de concediu. Obligatoriu cica. Eu nu sunt de acord, iar in programare nu este trecuta nicio zi in perioada in care ar vrea angajatorul sa ma trimita. 10-15 zile as fi de acord sa zicem, sau nu fiu rau. Dar trebuie acordul meu, nu? Are angajatorul acest drept, sau am tot dreptul sa refuz? Stiu ca zilele de concediu expira dupa 18 luni, sunt dispus sa scot zilele din 2018,si cateva din 2019. Va multumesc frumos anticipat!
Buna ziua! Am comandat de pe platforma Emag online 7 centrale termice, la pretul de 25 RON/bucata. Am platit imediat totul cu card, banii fiind luati de pe cont. Am primit e-mail cu confirmare de comanda imediat dupa ce am platit. Insa peste o zi, am primit e-mail ca s-a anulat comanda, pe motiv ca nu au fost rezervate la furnizor. Centralele fiind vandute de un furnizor pe platforma Emag. Insa nu este greseala consumatorului (a mea) ca Emag-ul greseste pe platforma lui. Practic eu asa inteleg, ca platforma Emag, care afiseaza un pret, reprezinta un pret de raft. Pretul de raft din cate stiu, trebuie respectat, si nu poate fi modificat dupa ce am lansat, si am platit comanda. Ce drepturi am in acest caz? Am dreptate, cand cred, ca Emagul ar fi trebuit sa-mi livreze produsele, si daca au gresit ei? In procedura de comanda nu am intalnit o remarca, care sa specifice, ca furnizorul sau Emagul poate anula comanda ulterior. Au ma1 existat si alte precedente de acest gen la Emag, cand din cauza amplitudinii greselii, si a atentiei mass-media, produsele s-au livrat, desi au fost afisate gresit pe platforma. Daca atunci se puteau onora comenzile, atunci acum de ce nu se poate? Am sunat la relatii clienti Emag, cu discutie telefonica inregistrata de catre ei cu acordul meu, unde practic au recunoscut ca au gresit, si mi-au oferit un voucher de 50 RON, drept compensatie. Am refuzat voucherul. Nu mi-ar oferi voucher, daca n-ar sti ca ei au gresit. Daca afisau un pret mult mai mare la produs, si-l comandam, sigur nu anulau comanda, nici nu m-ar fi anuntat ca au gresit pretul. Am vreo sansa in acest caz la ANPC, sau este recomandat sa ma adresez instantei? Mentionez ca aceasta comanda s-a lansat in 18.04.2019. Va multumesc anticipat pt raspunsurile ajutatoare!
Discuție Succesiune
Buna ziua! In urma cu cateva zile am aflat ca a murit tatal meu biologic. Eu nu l-am cunoscut, ne-a parasit la varsta de 4 ani prin divort. Eu am ramas pe numele lui de familie, avand acum 30 ani. Pensie alimentara nu a platit in anii mei de copilarie. Nu a avut alti copii, si nu a avut nici alta sotie dupa divortul de mama mea. Avea 2 frati doar. Asta inseamna ca teoretic eu mostenesc averea lui? Cei 2 frati au vreun drept la imobiliar si masina? Ce procedura trebuie urmata acum? Se poate rezolva totul prin serviciile unui avocat? Va multumesc mult pentru raspunsurile acordate!