avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 648 soluții astăzi
Forum Activitate feketegy

Activitate feketegy

Avand in vedere rezulatele fals pozitive cu aparatul politistilor DrugTest 5000, se poate refuza testul dar NU si probele biologice?


Se poate face dosar penal in cazul acesta? Defapt soferul nu refuza luarea probelor biologice ci testul rapid pe mijlocul strazii.


De asemenea are politia rutiera obligatia sa se duca cu soferul la IML?
In situatia in care se izoleaza termic blocul din fonduri UE/primarie, iar muncitorii au facut niste gauri in balcon in interior cand au fixat placile motivand ca diblurile de fixare au fost prea lungi... si la alti vecini s-a intamplat chestia asta... dar muncitorii au asumat reaspunderea ca repara gaurile.

Doar ca nu au adus peretii inapoi la starea initiala pentru ca nu au vopsit sau finisat gaurile, numai au pus un glet ordinar si atat. Deci au facut un lucru de mantuiala.

Am vorbit cu muncitorii iar ei au spus ca treaba e terminata, gaurile reparate si atat. Am mers la asociatia de proprietari unde mi s-a spus sa vorbesc cu muncitorii si nu e treaba lor sa aduca peretii la starea initiala nici macar din fondul de reparatii.

Am vreo sansa sa obtin ceva daca fac plangere la primarie sau altundeva?
Răspuns la discuția Narghilea, pipa in baruri
Si se poate fuma legal pipa in baruri ca si tigara?
Trebuie sa vand tutunul la pachet si nu la doza? cum ar veni...
Răspuns la discuția Narghilea, pipa in baruri
Asta inteleg, dar cum vand legal astfel te tutun?
Ce fel de legi se aplica pentru narghile / pipa pentru a putea vinde / fuma in baruri?
Ma refer daca tutunul trebuie cumparat casi tigara?
Se poate vinde numai cate o cutie?
etc.
Va fi un contract de prestari servicii. Tocmai de aceea am scris pe forum ca cineva sa ajute (nu gratuit...) :(
Multumesc, pentru raspuns. E bine de stiut.

Problema e ca eu am modelul de contract in limba engleza si n-as dori sa-i duc la un translator numai dupa ce stiu daca este redactat corect...

Am mai postat anterior despre limba contractului (www.avocatnet.ro/content/for... )

Si in acel post mi-au raspuns ca nu trebuie neaparat sa fie si in limba romana...
Am mentionat in postul anterior ca clientii mei nu stiu limba romana, de aceea este redactat in limba engleza. Din cate stiu nu regelementeaza nici o lege romana ca contractele trebuie sa fie si in limba romana. (corectati-ma daca gresesc)

Caut un consultant care poate sa consulte si eventual sa corecteze acest contract in limba engleza.
Buna ziua,

Sunt administratorul unei societati de web design si web development. Am un contract comercial redactat in limba engleza si as dori sa stiu daca este OK din punct de vedere juridic. Este in limba engleza deoarece 99% din clientii mei sunt straini si limba preferata de comunicare este engleza.

Intrebarea mea este daca cineva poate sa consulte astfel de contracte ?