avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 713 soluții astăzi
Forum Activitate CMARGARIT

Activitate CMARGARIT

Au mai aparut ceva modificari in legislatie privind TVA la vanzarea unui apartament detinut de o societate comerciala? se colecteaza TVA?
Cum se fac inregistrarile daca presupunem ca apartamentul a fost vandut cu 100.000 eur.
Sa presupune ca are in obiectul de activitate vanzari imobile dar cum procedeaza din punct de vedere al tva-ului? Colecteaza TVA la valoarea tranzactiei?
Buna ziua,


O societate comerciala a achizitionat un apartament in anul 2007 cu taxare inversa la TVA. Acum societatea doreste sa vanda acel apartament. Cum procedeaza in privinta TVA-ului?
Buna ziua
Stie cineva au aparut normele la OG11/2013 ca nici macar ARR-ul nu stie ce sa imi raspunda la intrebarea " O societate comerciala detine o autoutilitara de 3,5t. pentru aprovizionarea magazinului detinut de aceasta. Are nevoie de licenta de transport ca societate, soferul ce o conduce si este si directorul societatii are nevoie de atestat? " multumesc
Buna ziua,


Va rog sa ma ajutati si pe mine sa ma lamuresc daca este nevoie de licenta pentru o autoutilitara de 3,5t. care este folosita pentru aprovizionarea unui magazin. Art. 111 nou introdus am inteles ca se refera la transportul contra cost dar art. 18 m-a pierdut pentru ca la final are aceea fraza cu " se deplaseaza fara incarcatura". Normele metodologice eu nu le-am gasit. ARR-ul nu stie ce sa spuna.

Multumesc
Răspuns la discuția Aplicare OG11/2013

Nu ma poate ajuta nimeni?

CMARGARIT a scris:

Doresc sa aflu daca o societate comerciala care detine un contract de leasing pentru o autoutilitare de 3,5 t. are nevoie de licenta de transport si soferul care o conduce de certificat de calificare. Mentionez faptul ca aceasta utilitara este folosita exclusiv pentru aprovizionarea magazinului detinut de societate..
Din cate am inteles art. nou introdus 111 se refera la transportul contra cost dar la "Art. 18. - Prevederile privind accesul la transportul rutier în cont propriu se aplică întreprinderilor care efectuează operaţiuni de transport rutier în cont propriu cu vehicule rutiere a căror masă totală maximă autorizată, inclusiv remorca/semiremorca, depăşeşte 2,4 tone, cu autovehicule având cel puţin 9 locuri pe scaune, inclusiv locul conducătorului auto, destinate prin construcţie şi echipate pentru transportul de persoane, respectiv întreprinderilor care efectuează operaţiuni de transport rutier în cont propriu cu vehicule rutiere care se deplasează fără încărcătura." m-au incurcat. Va rog sa ma ajute si pe mine cineva . Multumesc


Doresc sa aflu daca o societate comerciala care detine un contract de leasing pentru o autoutilitare de 3,5 t. are nevoie de licenta de transport si soferul care o conduce de certificat de calificare. Mentionez faptul ca aceasta utilitara este folosita exclusiv pentru aprovizionarea magazinului detinut de societate..
Din cate am inteles art. nou introdus 111 se refera la transportul contra cost dar la "Art. 18. - Prevederile privind accesul la transportul rutier în cont propriu se aplică întreprinderilor care efectuează operaţiuni de transport rutier în cont propriu cu vehicule rutiere a căror masă totală maximă autorizată, inclusiv remorca/semiremorca, depăşeşte 2,4 tone, cu autovehicule având cel puţin 9 locuri pe scaune, inclusiv locul conducătorului auto, destinate prin construcţie şi echipate pentru transportul de persoane, respectiv întreprinderilor care efectuează operaţiuni de transport rutier în cont propriu cu vehicule rutiere care se deplasează fără încărcătura." m-au incurcat. Va rog sa ma ajute si pe mine cineva . Multumesc
Buna ziua, am si eu urmatoarea dilema:

La o societate comerciala administratorul a finantat societatea. In firma nu sunt bani pentru restituirea sumei si doreste sa inchidem cumva aceasta datorie pentru ca el nu va mai solicita restituirea ei. Este vorba de o finantare facuta acum 3 ani si aprox. 6 luni. Multumesc pentru ajutor
Răspuns la discuția contract munca - revisal
Buna ziua,

Am si eu o problema: am angajat cu data de 07 iulie 2011 o persoana care se afla in somaj de azi dimineata si pana acum s-a razgandit si nu mai vrea sa renunte la somaj. Eu am apucat si am data revisalul ca sa nu intarzii. Ce pot sa fac contractul l-am facut pe perioada nedeterminata? Pot sa anulez in revisal cumva?
Am o salariata care s-a intors la serviciu dupa concediu pentru cresterea si ingrijirea copilului pana la implinirea varstei de 2 ani. Conducerea unitatii a chemat-o la negocieri nu a fost de acord cu conditiile propuse de salarizare si a preferat sa plece in somaj. La momentul actual se afla in cele 20 de zile de preaviz. Astazi vine dupa 2 ani cu solicitarea de acordare a unui salariu mediu brut pe economie cf. prevederilor CCMUNN 2007-2010 -cap.4 - art.51, lit. c si art.10 si art.11 din Legea 130/1996. Este corect sa il acordam sau putem sa ne prevalam de prevederile art. 283 alin. 1 lit. e din Codul Muncii si sa nu ii acordam acest " drept" avand in vedere faptul ca au trecut mai mult de 6 luni de la data nasterii actiunii?
Multumesc anticipat pentru raspuns,