avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 656 soluții astăzi
Forum Activitate lylo

Activitate lylo

Răspuns la discuția amenintari prin SMS-uri
Buna ziua. va puteti adresa cu o plangere pentru amenintare la sectia de politie de care apartineti in termen de 60 de zile de la data la care ati luat la cunostinta de savarsirea infractiunii. (de la data la care ati primit mesajele).Va trebui sa aveti datele persoanei si adresa la care sa fie citata. Prezentati mesajele organului de politie.
Răspuns la discuția URGENT - PROCEDURA FALIMENT
Maine este primul termen. Nu s-a dispus nimic pana in acest moment. Multumesc mult pentru raspunsurile dumneavoastra.
Răspuns la discuția URGENT - PROCEDURA FALIMENT
Multumesc mult pentru ajutor. Sa inteleg ca inainte de a se pune in discutie deschiderea vreuneia dintre proceduri (generala sau simplificata), judecatorul va da cuvantul pe probe.o.k. pot solicita judecatorului sa impuna creditrului plata cautiunii de 10%?
Buna ziua.

Cererea de deschidere a procedurii a fost inaintata de catre creditor. Debitorul nu a contestat in termenul de 10 zile creanta dar doreste sa o faca la primul termen sau sa gaseasca o alta modalitate de amanare a cauzei. Cererea de acordare a unui termen pentru angajare avocat va fi respinsa atata vreme cat i s-a comunicat citatia acum 10 luni. Rog sa imi spuneti daca mai exista vreun "artificiu" pentru amanare sau contestarea debitului.
Sanse exista insa....... trebuie sa faceti niste demersuri in acest sens. Daca veti astepta in continuare vreun semn din partea sotului, s-ar putea sa fie deja prea tarziu. este posibil sa se creeze impresia ca ati avut o atitudine pasiva fata de ce se intampla si cazul dumneavoastra sa fie tratat cu superficialitate. (cum, de altfel, se intampla tot mai des).
A fost promovata o actiune de constatare a calitatii de mostenitor si de partaj succesoral, masa succesoarala fiind formata din anumite bunuri despre care aveam cunostinta.Taxa de timbru stabilita in raport de aceste bunuri a fost achitata. Ulterior, prin cererea reconventionala, unul dintre parati a indicat, pe langa bunurile din actiune, si alte bunuri ce urmeaza a fi supuse partajului. Cine va taxa pentru aceste bunuri neindicate in actiune, atata vreme cat reclamantii nu se opun introducerii acestora la partaj?
Va multumesc.
Multumesc si eu pt explicatii. Am inteles ca exista instante care considera necesarao asemenea procedura. De aici confuzia.
Un grup de angajati doresc sa actioneze in judecata spitalul la care lucreaza pentru a solicita plata unor sporuri care li se cuvin in baza unei ordonante a guvernului. Intrebarea este asta: este necesara vreo procedura prealabila a concilierii? Am cautat si parerile sunt impartite. Angajatii au notificat spitalul cu privire la remedierea situatiei si au primit raspuns. Daca este obligatorie concilierea, ar putea o asemenea notificare sa acopere aceasta procedura?

Multumesc anticipat.
A fost obtinut ilegal. Asa zisa parte vatamata se pare ca nu avea nimic. Astept un raspuns urgent. Va multumesc
Buna ziua. As dori sa formulez o cerere de inscriere in fals asupra unui certificat medico-legal care a stat la baza inceperii urmaririi penale intr-un dosar de lovire.
Acest dosar se afla la Parchet si as dori sa stiu daca inscrierea in fals se face in aceasta faza procesuala sau exista alta posibilitate de a dovedi ca actul de la IML este fals. Va multumesc. Cererea de inscriere se intemeiaza tot pe art din codul de procedura civila? Va multumesc.