avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 571 soluții astăzi
Forum Activitate adriant

Activitate adriant

Răspuns la discuția AJUTOOOOOOOOR
Din cate am vb cu el , am inteles ca nu a dat o declaratie oficiala, in scris, doar a povestit ce s-a intamplat.

Politia a fost chemata de supermarket, dar acestia nu au depus plangere, deoarece acestia s-iau recuperat marfa.

Ce se intampla in cazul acesta?
Discuție AJUTOOOOOOOOR
Buna ziua, un prieten al meu a fost prins ca a vrut sa fure sdintr-un supermarket produse in valoare de 2500 RON. Acestia au fost filmati de catre camerele de filmat. Dupa o declaratie la politie, acestia au negat faptul cum ar fi vrut sa fure marfa si au spus ca atrebuia sa vina cineva sa le aduca banii pentru ea.

In cele din urma au recunoscut fapta in fata celor de la agentia de paza a supermarketului, iar supermarketul si-a recuperat presupusa paguba si prin urmare nu va depune plangere impotriva celor 2.

Azi in jurul orei 15:30 ei trebuie sa mearga la politie pentru declaratii. Ce ii sfatuiti sa faca? Sa recunoasca si in fata politiei fapta si sa se ajunga la un consens. Se poate rezolva fara dosar penal?

Va multumesc mult anticipat.
Răspuns la discuția AJUTOOOOOOOOR - stat de plata
Deci, sunt cu carte de munca, dar banii nu ii iau pe card ci cash. Pe cartea de munca am trecut 1000 RON, iar in mana iau 1500 RON, dar repet ca nu am semnat si nu am primit fluturas pe salariul pe care-l am in cartea de munca. Eu ma intreb ce semnatura apare in dreptul meu?
Răspuns la discuția AJUTOOOOOOOOR - stat de plata
Banii i-am primit in mana, fara a semna nimic.
Buna ziua, lucrez de 8 luni la o firma si nu am semnat niciodata stat de plata si nu am primit nici un fluturas de salariu. Este legal acest lucru? Daca in statele de plata apare alta semnatura (a contabilei) este legal?

Va multumesc!
Răspuns la discuția AJUTOOOOOOOOR
Multumesc pentru raspuns !

Ce se va intampla insa in cazul in care decide sa incida firma, avand in vedere ca ceilalti colegi cu contract de colaborare nu vor mai ramane?
Discuție AJUTOOOOOOOOR
Buna ziua, pana acum cateva zile am lucrat la o firma de unde mi-am dat demisia (doar verbal, nu si scris, inca).Pentru a intelege cat mai bine situatia va scriu in continuare:

Firma a fost infiintata in martie 2007, avand 2 asociati (sot si sotie), fiecare cu 60%, respectiv 40% procente din firma. Eu am fost singura angajata cu contract de munca, ceilalti 2 colegi ai mei avand contracte de colaborare. Firma a inceput sa mearga binisor si mi s-a propus sa primesc 20% procente din firma, devenind asociat, totul facandu-se legal cu act aditional fara nicio pretentie financiara din partea lor.
Deci in momentul de fata situatia procentelor sta in felul urmator:

Sotul: 40%
Sotia: 40%
Eu: 20%


Tin sa precizez faptul ca nu am investit nimic in firma din punct de vedere financiar.

In ultima perioada relatia mea cu sefa este destul de rea, de asemena tensiunea din firma este insuportabila, atat pentru mine cat si pentru colegii mei.
Fiecare discutie pe care o am cu sefa mea este luata personal, desi discutiile ar trebui sa fie constructive.
Tin sa precizez ca experienta ei in acest domeniu este ZERO in schimb eu am terminat Fac de Psihologie, mai am o experienta de 1 an la o firma similara si momentan sunt masterand in Comunicare Manageriala si Resurse Umane.

Alaturi de colegii mei am avut o discutie, in care fiecare a decis ca nu mai poate lucra in aceasta atmosfera si cel mai bine este sa demisionam.

Eu personal am discutat cu sefa mea si m-am oferit sa mai raman in firma atat cat ava avea nevoie pentru gasirea unui inlocuitor.

Vineri dimineata, cand am ajuns la birou spre surprinderea noastra am constatat ca nu mai avem pe ce sa lucram, toate calculatoarele au fost luate, fara nicio explicatie.

In aceste conditii nu mai doresc sa raman nici macar o zi in acesta firma.

Salariul meu este de 1500 RON/luna, salariul pe care il am trecut in cartea de munca este de 1000
RON, restul de 500 Ron urma sa-i primesc pe langa salar (asa cum din pacate se procedeaza in Romania).

Temerea mea cand ma voi intalni maine (luni) cu ea este ca nu o sa primesc toti banii, adica 1500 RON si doar cat am pe cartea de munca!

1. Pot sa recuperez diferenta de 500 RON, pe care nu am nicio dovada legala? Daca nu, in acesta situatie pot sa folosesc cele 20% procente din firma in favoarea mea?

2. In cazul in care nu doreste sa-mi dea toti banii, eu pot sa aleg optiunea sa raman in firma, ea neputand sa ma concedieze fara argumente solide si sa-mi plateasca salariul in contiunare(cel de pe cartea de munca). Este posibila si aceasta optiune?

Va rog mult sa ma ajutati, sa stiu ce sa fac maine!!

Va multumesc!