avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 435 soluții astăzi
Forum Activitate Atreides

Activitate Atreides

Da, pana in 2001 am grupa 1 care mi s-a asimilat ca grupa speciala . Doresc sa stiu daca cele 2 luni ce le am peste cei 11 la frupa speciala se pot adauga celor 8 ani si 11 luni lucrati in conditii deosebite si sa se rotunjeasca la 9 ani . Multumesc. [ link extern ]
multumesc .
Daca aveti minim 15 ani cotizati , beneficiati de pensie . Daca dupa calculare e mai mica decat pensia minima, veti primi pensia minima garantata de 1.281 lei
Buna ziua . Am 11 ani,2 luni si 14 zile conditii speciale pana in 2001 si 8 ani,11luni si 26 zile conditii deosebite dupa 2001 . Cele 2 luni peste 11 ani cond. speciale se pot trece la conditii deosebite sa am 9 ani ? Si de cati ani reducere varsta pensionare beneficiez datorita celor enumerate mai sus ? Multumesc
Răspuns la discuția admitere masa credala
Multumesc frumos
Răspuns la discuția admitere masa credala
Rectific : insolventa , nu faliment
Buna ziua. Miclea Ioan ma numesc , din Petrosani ,HD . M castigat un proces privind salarii restante neachitate de catre o firma la care am lucrat acum 2 ani , firma a intrat in faliment si as vrea sa ma inscriu la masa credala . Vreau sa va intreb daca trebuie sa platesc taxa de timbru si daca da , in ce suma si totodata daca pot sa platesc in localitatea unde domiciliez(Petrosani)procesul insolventei fiind la tribunalul Caras. A doua intrebare ar fi : am o copie a sentintei ,de la tribunalul Hunedoara pe care e specificat conform cu originalul... daca fac copi dupa aceasta pentru a trimite la trib. Caras trebuie sa le legalizez la notariat ? Multumesc
Răspuns la discuția reducerea varstei de pensionare


POPA GHEORGHE a scris:

Prin Legea nr. 144/ 26.06.2017 s-a completat art. 65 al.(5) din Legea pensiilor publice nr. 263/ 2010 cu modificarile si completarile ulterioare si beneficiaza de reducerea cu 2 ani a varstei de pensionare persoanele care au locuit minim 30 de ani in zone afectate de poluare remanenta ..., respectiv Baia Mare, Copsa Mica, Zlatna, Tg. Mures, Slatina, Turnu Magurle si Rm. Valcea pe o raza de 8 Km in jurul localitatii. Rovinari nu figureaza in lege.

Valea Jiului ( HD) este cuprinsa in lista zonelor afectate ? Multumesc
Buna ziua . Se poate cumula reducerea de 2 ani pentru zona cu poluare cu reducerea pentru grupa 2 de munca la pensionare ? Multumesc