avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 157 soluții astăzi
Forum Activitate tudoranca

Activitate tudoranca

Buna ziua,
Va rog sa-mi spuneti ce acte trebuie sa fie eliberate de angajator la desfacerea contractului de munca. Eu am plecat cu demisie si Actul aditional privind desfacerea contractului de munca nu am primit altceva. In locul Cartii de munca nu se elibereaza nimic?
Multumesc.
Buna ziua,
As vrea lamuriri intr-un caz din blocul nostru: au avut loc reparatii la coloana verticala de apa calda intr-un bloc cu 5 etaje. In 2 apartamente de pe respectiva coloana sunt centrale termice, deci aceste nu beneficiaza de apa calda "la comun" avand sigilati robinetii. Este normal ca aceste apartamente sa participe la reparatia tevii de apa calda? Mentionez ca exista semnaturi din partea locatarilor cu privire la acordul de debransare a acestor 2 apartamente de la "comun".
Va multumesc.
Răspuns la discuția Restantieri la intretinere.
Multumesc mult.
Am instituit privilegiu imobiliar, dar pe cei in cauza nu i-a interesat si datoriile s-au acumulat mai departe. I-am dat in judecata, dar la cat sunt de ocupati judecatorii, asteptam. Sper ca nu exista o alta varianta decat sa le oblige sa plateasca.
Dar ce se intampla daca nu vor plati? Pentru ca nu au efectiv venituri.
Vom fi nevoiti sa apelam la un executor judecatoresc? Va fi scos apartamentul la vanzare? Nu stiu. Mi se pare destul de inuman, dar nici nu vom mai putea plati noi cheltuielile.
Nu sunt sigura ca am inteles definitia "formare profesionala". Eu urmez cursurile unei facultati de acelasi profil cu locul meu de munca, la initiativa mea. La absolvire pot aplica pentru un post ce necesita studii superioare de specialitate. Se considera in acest caz, "formare profesonala"? Eu am solicitat in Cererea de concediu : concediu fara plata pentru studii, deoarece intram in sesiune.
Multumesc mult.
Buna seara,
Ce poate face o Asociatie de proprietari ce are nesansa sa aiba in componenta sa o familie formata din doua persoane cu evidente probleme de handicap mentale, care a ajuns la o datorie mai mare decat fondul de rulment al asociatiei. Nu se poate purta un dialog cu dumnealor, locuiesc in conditii insalubre care au dus si la afectarea vecinilor: instalatii sanitare defecte ce au dus la indundarea vecinului din apartamentul de la etajul inferior; in plus locuinta poate concura cu o ghena de gunoi. Avem pe rol un proces pentru neplata taxelor de intretinere, dar familia a parasit apartamentul de mai bine de o luna de zile - cam pe cand a venit citati - si nu stim cum sa procedam. Exista organe ale statului care ne pot ajuta? Politia nu a vrut sa se implice cand a fost lasata apa deschisa si ii ploua vecinului de trei zile in casa.
Va multumim.
Buna ziua,
As vrea sa stiu daca se considera vechime in munca concediul fara plata pentru studii. Mentionez ca lucrez intr-o companie de telecomunicatii si sunt studenta la facultatea de Electronica si Telecomunicatii.

Va multumesc.
Va multumesc tuturor.
Deci nu am decat sa reclam faptul ca nu a fost calculata corect indemnizatia de somaj.
Nu stiu unde, dar...
Sa inteleg ca aceasta prima de fidelitate nu se incadreaza in art 14 lit i din HG 149/2008 privind Normele de apilcare a legii 76//2002?
Buna ziua,
Sotul meu a intrat in somaj cu data de 01.05.2009.
In luna martie a primit o prima de fidelizare pentru care i s-au retinut toate contributiile la somaj, sanatate, pensie.
Se incadreaza aceasta prima la calculul indemnizatie de somaj?
Va multumesc.