avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 604 soluții astăzi
Forum Activitate Margacc

Activitate Margacc

Sunt PFA si am codurile 7021, 8230, 4619, 8552, 9002, 8559.
Vreau sa incep o colaborare noua. Activitatea presupune sa inregistrez de acasa partea vocala din niste ghiduri si cursuri online. Aceasta activitate intra sub codul meu CAEN 8559 sau la 9002 sau trebuie sa imi iau un alt cod CAEN pentru a presta activitate ca interpret? Eu primesc textul pe care il inregistrez, ma filmez in timp ce il recit si apoi il trimit catre prelucrare. Pot gasi o varianta ca sa nu trebuiasca sa imi schimb codurile? Colaboratorul meu spunea ceva despre a colabora cu un contract de drepturi de autor. E mai bine asa ca forma de colaborare? Multumesc anticipat pentru raspunsuri!
Sunt PFA si am activitate in grupa 702, activitate principala 7021 si secundare 8230, 4619, 8559, 9002, 8552. Vreau totusi sa fiu si livrator la Tazz. Pot adauga inca o activitate? Cum procedez? Multumesc.
Organizez un workshop cu 15 participanti platitori si colaborez cu un trainer ca il va sustine. Care este forma legala prin care justific ca mi-au achitat taxa?
Răspuns la discuția Legislatie organizator de nunti
Sunt deja PFA si am cod 8230. Ma intereseaza legislatia.
Buna ziua tuturor,
Ma poate ajuta cineva cu o trimitere catre legislatia pe care trebuie sa o respecte un organizator de nunti? Vreau sa incep aceasta activitate si sa ma documentez pe cont propriu despre cerinte. Cursurile sunt extrem de scumpe pentru mine si incerc sa strang cat mai multe informatii in alt mod decat mergand la curs.
Multumesc anticipat!
Sunt PFA cu cod principal 7021 - Consultanta in relatii publice si cod secundar 8230 - Organizare de evenimente. Am petrecut perioada pandemiei cu depresie clinica pentru ca nu am mai avut loc de munca. De curand am aflat ca pot solicita ajutor de la guvern pentru reducerea activitatii. Voi solicita pentru 2022. Pentru cate luni pot solicita anul acesta. Pot solicita si din anii 2020 si 2021?
Din iunie 2021 am un contract de colaborare.
Pot achita un credit IFN folosind microgranul de 2000 de euro primit de la guvern?
Ce fel de certificat de atestare fiscala incarc in cererea de microgrant de la guvern?
Daca obin grantul, vreau sa imi achit datoriile la ANAF, sa imi cumpar imprimanta multifunctionala si masti de protectie.
Daca obtin microgrant pentru PFA in sesiunea 2 de la Masura 1, pot face cheltuielile ulterior primirii banilor?