avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 671 soluții astăzi
Forum Activitate cintus

Activitate cintus

Buna ziua,

Acum mai bine de o luna am trimis un colet in strainatate, fara valoare declarata. Firma de curierat a pierdut pachetul si eu am solicitat despagubiri. Pentru despagubiri firma de curierat solicita sa mentionez punctual ce am avut in pachet si sa vin si cu facturile doveditoare. Dar eu nu mai am toate facturile. Ce pot face in aceasta situatie? Sunt obligat sa specific ce era in pachet si sa vin si cu dovezile(facturi, bonuri fiscale)? Daca nu le mai am inseamna ca nu voi primi despagubiri?

Multumesc,
Buna ziua,

Am nevoie de copie dupa carte de munca. Firma la care lucrez are doua sedii in orase diferite. Eu lucrez la un sediu, si cartea de munca se afla in orasul celuilalt sediu. Pana acum trimiteam o procura semnata de mine (fara sa fie vizata de un notar) si un reprezentant al firmei mergea si facea copie dupa cartea de munca si ne-o trimitea.
Acum mi se spune ca trebuie procura notariala pentru a se putea face copia, plus cartea mea de identitate in original.
E posibil acest lucru?? Cum sa dau eu buletinul original altei persoane??
Care sunt conditiile legale prin care pot intra in posesia unei copii dupa cartea de munca fara sa ma prezint personal la Oficiul resp.

Multumesc,
Răspuns la discuția Impozit programatori
Buna ziua,

Daca lucrez la o firma care indeplineste toate conditiile pentru a beneficia de scutirea de impozit, in plus sunt incadrat pe un post de Analist Programator intr-un compartiment specializat de informatica si am terminat Facultatea de Management, dar am si un Master in Baze de date la Facultatea de Cibernetica, Statistica si Informatica Economica pot beneficia de aceasta scutire de impozit? De asemenea Liceul este de profil informatic cu diploma de ajutor analist programator.

Multumesc,
Discuție Demisie
Buna seara,

Vreau sa imi schimb locul de munca. In cazul in care nu ma inteleg cu angajatorul pentru desfacerea contractului cu litera b voi depune demisie. Cum trebuie procedat? In cate exemplare( 1 sau 2) trebuie sa fie demisia sau cum fac sa am dovada inregistrarii demisiei? O voi inmana personal directorului, nu are rost sa o trimit recomandata.

Multumesc,
Buna ziua,

In contractul individual de munca este prevazuta o clauza cu privire la imposibilitatea de a pleca din companie la o alta firma concurenta. O firma care este in relatie de parteneriat cu firma la care lucrez si care acelasi domeniu de activitate poate fi considerata firma concurenta?
In cazul in care vreau sa plec, cum pot face sa evit aceasta clauza, sau daca aleg o firma concurenta care ar fi prejudiciile?

Multumesc,
Buna ziua,

Ma aflu in urmatoarea situatie: Lucrez momentan la o firma si intentionez sa imi schimb locul de munca. Am gasit deja alt loc de munca si am primit si o oferta verbala, urmeaza si cea scrisa.
Cum trebuie sa procedez la locul de munca curent: depun o demisie scrisa cu preaviz sau vorbesc cu seful pentru intelegere de incetare a muncii prin acordul partilor? Este posibil sa nu mi se accepte demisia? Cum procedez daca nu mi se accepta demisia?
Oferta de la noul job ce valoare legala are si cum trebuie sa arata? (sa nu ma gasesc in pozitia de a parasi locul de munca actual si sa raman fara job).
De asemenea, ce se intampla daca semnez oferta si ma razgandesc ulterior? (seful actual imi face o oferta mai buna).

Multumesc,
Buna ziua,

Va rog sa ma lamuriti si pe mine, daca puteti in urmatoarea situatie:
Am incheiat un antecontract de vanzare cumparare imobil ce urmeaza a se construi, iar contractul de vanzare cumparare se va semna la sfarsitul anului 2008. Antecontractul e semnat intre persoane fizice pe un pret fix, dar mentionez ca persoana fizica respectiva construieste un intreg ansamblu.
Vanzatorul poate veni la semnarea contractului cu pretentia sa platim si TVA aferent pretului convenit in antecontract, conform noilor "reglementari"? Sau odata semnat antecontractul cu pret fix, nu mai sufera modificari?

Multumesc si astept raspunsul dumneavoastra!