avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 648 soluții astăzi
Forum Activitate Bdani

Activitate Bdani

In aceasi situatie este mama mea insa ea a fost anuntata abea pe 20 iulie in data cand trebuia sa primeasca o transa din somaj ,oare nu ne poate lamurii nimeni?

Radu07 a scris:

Lucrez intr-un lant de cinematografe ce inca se afla sub restrictii din cauza pandemiei. Pe timpul starii de urgenta toti angajatii au primit somaj tehnic. De la 1 iunie am fost informati prin email ca suspendarea contractelor trece de la litera c. somaj tehnic la litera f. forta majora, iar pe luna iunie niciun angajat nu a mai primit somajul. Guvernul spune totusi altceva si anume :Prevederile art. XI şi XV din Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 30/2020 (...) se aplică în continuare, fără întrerupere, de la data de 1 iunie 2020, pentru toate domeniile de activitate în care se menţin restricţii în condiţiile stabilite prin acte ale autorităţilor competente, până la ridicarea acestora, dar nu mai târziu de data de 31 decembrie 2020" As dori o lamurire daca firma greseste in cazul asta si ce e de facut. Va multumesc.

Buna ziua,mama mea a lucrat ca agent de curatenie la cinematograf si a ramas in somaj tehnic in contextul pandemiei si astazi a fost sunata de la firma sa-i spuna ca nu mai pot da somaj tehnic si sa isi gaseasca de munca sau sa astepte vesti de la ei,astazi trebuia sa primeasca jumatate din somaj si au spus ca nu ii va primii,ce se va intampla cu oamenii acestia care au ramas fara niciun venit?
Răspuns la discuția Exmatriculare fara motiv
Va multumesc pentru raspuns dar in mod normal aceasta exmatriculare nu trebuia sa imi fie comunicata?sa primesc o hartie acasa sau ceva de genul?

SCPA Radu si Asociatii a scris:

Formulați o cerere scrisa de reluare a studiilor, atașați copie a înscrisului prin care vi s-a aprobat inițial suspendarea. Daca vi se va răspunde negativ, puteți acționa în judecată.

Bdani a scris:

Desigur,am cererea de inghetare a studiilor pe motive medicale care a fost aprobata si atunci mi s-a spus ca este ok si o sa pot continua in punctul de la care am intrerupt si acum mi se spune ceva total diderit

SCPA Radu si Asociatii a scris:

Stimata Doamna,

Ati inregistrat o cerere de suspendare/intrerupere a studiilor? Aveti un raspuns scris la aceasta cerere de suspendare?Daca vi s-a aprobat aceasta suspendare puteti obliga decanatul sa va reluati studiile din punctul in care le-ati suspendat.





Răspuns la discuția Exmatriculare fara motiv
Desigur,am cererea de inghetare a studiilor pe motive medicale care a fost aprobata si atunci mi s-a spus ca este ok si o sa pot continua in punctul de la care am intrerupt si acum mi se spune ceva total diderit

SCPA Radu si Asociatii a scris:

Stimata Doamna,

Ati inregistrat o cerere de suspendare/intrerupere a studiilor? Aveti un raspuns scris la aceasta cerere de suspendare?Daca vi s-a aprobat aceasta suspendare puteti obliga decanatul sa va reluati studiile din punctul in care le-ati suspendat.

In anul 2017 dupa primul semestru din anul 2 al facultatii de medicina am fost diagnosticata cu o tulburare de panica cu agorafobie si depresie care ma tinea in casa ne putand sa imi continui studiile,actele medicale au fost depuse la decanatul facultatii,anul 1 si semestrul 1 din anul 2 fiind inghetate si eu urmand sa continui in an complementar ,acum ,cand am fost sa imi reiau studiile figurez ca exmatriculata fara motiv,fara sa mi se trimita o instiintare a exmatricularii si eu trebuie sa iau semestrul 1 de la 0 chiar daca am examene date,taxa platita si credite necesare si facultatea nu imi da nici o solutie ,nu mi se pare ceva clar aici mai ales ca nu am fost anuntata de exmatriculare si nu gasesc un motiv al acesteia,ce este de facut,pot actiona legal impotriva facultatii?toate acestea eu fiind inca pe tratament imi agraveaza coditia,medicul imi recomanda sa evit stresul,eu doresc sa reiau in an complementar dar mi se spune ca nu se poate si evident taxa trebuie platita din nou