avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 300 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Exmatriculare fara motiv
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Exmatriculare fara motiv

In anul 2017 dupa primul semestru din anul 2 al facultatii de medicina am fost diagnosticata cu o tulburare de panica cu agorafobie si depresie care ma tinea in casa ne putand sa imi continui studiile,actele medicale au fost depuse la decanatul facultatii,anul 1 si semestrul 1 din anul 2 fiind inghetate si eu urmand sa continui in an complementar ,acum ,cand am fost sa imi reiau studiile figurez ca exmatriculata fara motiv,fara sa mi se trimita o instiintare a exmatricularii si eu trebuie sa iau semestrul 1 de la 0 chiar daca am examene date,taxa platita si credite necesare si facultatea nu imi da nici o solutie ,nu mi se pare ceva clar aici mai ales ca nu am fost anuntata de exmatriculare si nu gasesc un motiv al acesteia,ce este de facut,pot actiona legal impotriva facultatii?toate acestea eu fiind inca pe tratament imi agraveaza coditia,medicul imi recomanda sa evit stresul,eu doresc sa reiau in an complementar dar mi se spune ca nu se poate si evident taxa trebuie platita din nou
Ultima modificare: Vineri, 12 Octombrie 2018
Bdani, utilizator
Cel mai recent răspuns: Bdani , utilizator 11:15, 13 Octombrie 2018
Stimata Doamna,

Ati inregistrat o cerere de suspendare/intrerupere a studiilor? Aveti un raspuns scris la aceasta cerere de suspendare?Daca vi s-a aprobat aceasta suspendare puteti obliga decanatul sa va reluati studiile din punctul in care le-ati suspendat.
Desigur,am cererea de inghetare a studiilor pe motive medicale care a fost aprobata si atunci mi s-a spus ca este ok si o sa pot continua in punctul de la care am intrerupt si acum mi se spune ceva total diderit

SCPA Radu si Asociatii a scris:

Stimata Doamna,

Ati inregistrat o cerere de suspendare/intrerupere a studiilor? Aveti un raspuns scris la aceasta cerere de suspendare?Daca vi s-a aprobat aceasta suspendare puteti obliga decanatul sa va reluati studiile din punctul in care le-ati suspendat.

Formulați o cerere scrisa de reluare a studiilor, atașați copie a înscrisului prin care vi s-a aprobat inițial suspendarea. Daca vi se va răspunde negativ, puteți acționa în judecată.

Bdani a scris:

Desigur,am cererea de inghetare a studiilor pe motive medicale care a fost aprobata si atunci mi s-a spus ca este ok si o sa pot continua in punctul de la care am intrerupt si acum mi se spune ceva total diderit

SCPA Radu si Asociatii a scris:

Stimata Doamna,

Ati inregistrat o cerere de suspendare/intrerupere a studiilor? Aveti un raspuns scris la aceasta cerere de suspendare?Daca vi s-a aprobat aceasta suspendare puteti obliga decanatul sa va reluati studiile din punctul in care le-ati suspendat.



Va multumesc pentru raspuns dar in mod normal aceasta exmatriculare nu trebuia sa imi fie comunicata?sa primesc o hartie acasa sau ceva de genul?

SCPA Radu si Asociatii a scris:

Formulați o cerere scrisa de reluare a studiilor, atașați copie a înscrisului prin care vi s-a aprobat inițial suspendarea. Daca vi se va răspunde negativ, puteți acționa în judecată.

Bdani a scris:

Desigur,am cererea de inghetare a studiilor pe motive medicale care a fost aprobata si atunci mi s-a spus ca este ok si o sa pot continua in punctul de la care am intrerupt si acum mi se spune ceva total diderit

SCPA Radu si Asociatii a scris:

Stimata Doamna,

Ati inregistrat o cerere de suspendare/intrerupere a studiilor? Aveti un raspuns scris la aceasta cerere de suspendare?Daca vi s-a aprobat aceasta suspendare puteti obliga decanatul sa va reluati studiile din punctul in care le-ati suspendat.





~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Exmatriculare facultate ade1234 ade1234 Buna ziua! Povestea suna cam asa : mi s-a ivit oportunitatea de a lucra pe un alt domeniu decat pe cel pe care il studiez (fiind anul 2 la aceasta facultate) ... (vezi toată discuția)
Restituirea taxei de scolarizare Vik92 Vik92 Buna ziua, Sunt student in anul 2 la medicina, precizez ca in anul universitar 2013-2014 am repetat anul, iar in anul universitar 2014-2015 am platit ... (vezi toată discuția)
Pot fi data in judecata pentru neplata unei rate de catre universitate? Julia24 Julia24 Buna ziua. Va scriu in cadrul acestui topic desi nu sunt sigura daca am postat corect si rog administratorii forumului sa ma scuze daca cumva am postat ... (vezi toată discuția)