avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 632 soluții astăzi
Forum Activitate adypopa

Activitate adypopa

Buna ziua,
In situatia echipamentelor individuale de protecţie, (precum incaltaminte, imbracaminte), destinate purtarii unei singure persoane, din motive de riscuri ce tin de sanatate sau de igiena, cum se procedeaza la iesirea din termenul de garantie al acestora (termen acordat de producator), cand isi pierd caracteristicile de protectie, respectiv functiile/proprietatile care au stat la baza ratiunii pentru care au fost acordate, respectiv cele de protectie individuala ?
HG nr. 1048 din 2006 nu are prevederi in acest sens.
Este obligatorie recuperarea/colectarea de la salariati a echipamentelor si casarea acestora sau pot fi lasate in uzul personal al salariatilor ? Cum sunt scoase de evidentele contabile ? Se ard sau se recicleaza ? Este vreo obligatie in acest sens ?
Buna ziua, exista vreo limitare a mandatului pentru membrii Consiliului Director? Se pot alege acestia pe o perioada nedeterminata (sau pana la revocare)?
ok. Acolo, la art 6 este vorba de faza de infiintare. Dar in cazul in care se doreste reactualizarea datelor, respectiv a noului Consiliului Director, mai trebuie prezentata lista cu toti membrii? Unii membrii nu mai sunt in viata, altii s-au retras, unii sunt noi. In acest caz cum se procedeaza?
Buna ziua, puteti sa imi recomandat un avocat care sa faca demersurile precizate mai sus, in maniera prezentata de Dv? Am inteles ca nu toti pot face astfel de atestari....Multumesc.
Buna ziua, in ce act normativ se prevede ca lista membrilor asociatiei este parte integranta din Actul Constitutiv si din Statut. Nu am gasit vreo referire in acest sens.
Va multumim foarte mult pentru raspunsul detaliat! Numai bine!
Buna ziua,
Pentru un ONG (asociatie), la care nu au fost modificari ale statutului (si nici nu se doresc), doar schimbari ale membrilor din Consiliul Director, precum si intrari si plecari de membri, ce acte trebuie actualizate/intocmite acum? Prin notar sau avocat?

Va multumesc.