avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 360 soluții astăzi
Forum Activitate mony1326

Activitate mony1326

Am primit o factura cu contravaloare transport marfa Turcia-Romania de 650 euro de la un furnizor din Romania, iar la Valoare tva scrie sd- scutit cu drept de deducere. Asi vrea sa stiu daca pot deduce tva-ul de pe aceasta factura, si cum ar trebui inregistrata in contabilitate?

De exemplu , daca factura este de 2.419,95 ron (1euro=3,723ron), % = 401 2419,95
624 2.033,57
4426 386,38
E bine asa, sau nu se poate deduce tva-ul?
Este normal ca pentru o remorca cumparata de la o firma din Romania, care la randul ei a importat-o dintr-o tara membra Ue, sa mi se ceara la politia comunitara, la inregistrare, ca pe factura de vanzare, firma importatoare trebuia sa treaca marca si numarul de inregistrare din cartea de identitate(care nu exista atunci)?Repet ca remorca provine din import, si nu era inmatriculata atunci cand firma respectiva ne-a vandut-o, noi am inmatriculat-o dupa ce am cumparat-o, iar cei de la politie au refuzat sa ne-o inmatriculeze fara datele respective care spuneau ei, trebuiau sa fie trecute pe factura de catre firma importatoare.
As aprecia foarte mult cateva raspunsuri sau pareri. Multumesc
Am urmatoarea situatie:
Matusa mea locuieste de 4 ani intr-o casa la care nu detine acte de proprietate (a cumparat-o de la cineva in 2002, pe baza unui act de mana semnat de catre parti) Nici persoana de la care a cumparat casa matusa mea, nici celelalte 4 familii care au locuit acolo in ultimii 20 de ani nu au detinut acte de proprietate asupra imobilului - probabil au fost pierdute.Am fost la Cartea funciara sa cautam ultimul proprietar inregistrat la numarul ala, si prima data ne-au spus ca nu apare nimeni la numarul ala, apoi ne-au spus sa venim cu niste copii dupa actele de proprietate ale vecinilor, si sa cautam in arhive ultimul proprietar.
Intrebarea mea este: are vreo sansa matusa mea sa dobandeasca prin instanta dreptul de proprietate asupra imobilului prin uzucapiune sau altcumva?(Matusa mea ar vrea sa mai construiasca ceva,atasat la casa si nu poate face lucrul asta legal, daca nu are acte de proprietate)
Daca gasim ultimul proprietar, el sau mostenitorii acestuia au vreun drept asupra imobilului, daca nu au mai locuit acolo de vreo 20 de ani si nu au platit nici un impozit sau factura pe numele lor?( impozitul pe cladire si facturile de utilitati au fost platite pe numele celor care au locuit acolo in decursul celor 20 de ani, ultima fiind matusa mea).
Si inca ceva: casa are curte si gradina destul de mari, aprox 1,5 hectare, pentru care nu s-a platit niciodata impozit - probabil sunt in proprietatea statului
As aspecia foarte mult cateva raspunsuri sau macar pareri
Multumesc