Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA tva factura transport
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

tva factura transport

Am primit o factura cu contravaloare transport marfa Turcia-Romania de 650 euro de la un furnizor din Romania, iar la Valoare tva scrie sd- scutit cu drept de deducere. Asi vrea sa stiu daca pot deduce tva-ul de pe aceasta factura, si cum ar trebui inregistrata in contabilitate?

De exemplu , daca factura este de 2.419,95 ron (1euro=3,723ron), % = 401 2419,95
E bine asa, sau nu se poate deduce tva-ul?
transportul e inclus in valoarea marfii - in declaratia vamala de import-, TVA-ul a fost platit in vama. Da, deduceti TVA-ul. Nu stiu sa va spun de inregistrarile contabile.
Scutit cu drept de deducere nu inseamna sa-ti deduci TVA-ul la transportul in cauza. Transportul dinspre Turcia inspre Romania deci din afara UE, este considerat "transport international " si nu i se aplica TVA.Nici furnizorul de servicii nu si-l colecteaza, nici dvs. nu-l deduceti. De altfel cred ca pe factura nici nu exista suma. Nu am timpul necesar acuma dar vedeti in codul fiscal tratamentul (din punct de vedere al TVA) pentru transportul international. Toata suma intra pe cheltuiala.
mony1326 a scris:

Am primit o factura cu contravaloare transport marfa Turcia-Romania de 650 euro de la un furnizor din Romania, iar la Valoare tva scrie sd- scutit cu drept de deducere. Asi vrea sa stiu daca pot deduce tva-ul de pe aceasta factura, si cum ar trebui inregistrata in contabilitate?

De exemplu , daca factura este de 2.419,95 ron (1euro=3,723ron), % = 401 2419,95
E bine asa, sau nu se poate deduce tva-ul?

=======================
Pe factura prestatorului de servii de transport international apare fraza SCUTIT CU DREPT DE DEDUCERE. Aceasta expresie insemna ca:
- prestatorul efectueaza o operatiune care este SCUTITA de TVA (cu alte cuvinte nu este obligat sa colecteze tva- nu adauga 19%)
- prestatorul are DREPT DE DEDUCERE (cu alte cuvinte poate sa deduca TVA-ul aferent achizitiilor de bunuri si prestarile de servicii din facturile furnizorilor/prestatorilor sai)

Din punctul tau de vedere - costul transportului nu reprezinta o cheltuiala deoarece , acest cost face parte din COSTUL DE ACHIZITIE AL BUNURILOR PE CARE LE IMPORTI. Astfel:
conform regulilor de determinare a valorii in vama si conform reglementarilor contabile (IFRS, Dir. IV, etc) transportul se include in valoarea bunurilor.

Conform OMFP 1752/2005 actualizat
SECŢIUNEA 7
REGULI DE EVALUARE

7.1. REGULI GENERALE DE EVALUARE
52. - Elementele prezentate în situaţiile financiare anuale se evaluează, în general, pe baza principiului costului de achiziţie sau al costului de producţie. În situaţia în care s-a optat pentru reevaluarea imobilizărilor corporale sau evaluarea instrumentelor financiare la valoarea justă, se aplică prevederile subsecţiunii 7.2.5 din prezentele reglementări.
7.1.1. Evaluarea la data intrării în entitate
53. - 1) L a data intrării în entitate, bunurile se evaluează şi se înregistrează în contabilitate la valoarea de intrare, care se stabileşte astfel:
a) la cost de achiziţie - pentru bunurile procurate cu titlu oneros;
------
54. - 1) C ostul de achiziţie al bunurilor cuprinde preţul de cumpărare, taxele de import şi alte taxe (cu excepţia acelora pe care persoana juridică le poate recupera de la autorităţile fiscale), cheltuielile de transport, manipulare şi alte cheltuieli care pot fi atribuibile direct achiziţiei bunurilor respective.

Sper ca am fost de folos
transportul international este scutit fara drept de deducere pentru furnizor, iar dvs. veti inregistra pe cheltuieli cu tranportul toata suma (nu aveti TVA), deoarece din cazul prezentat am inteles ca valoarea respectiva nu a fost inclusa in factura de achizitie a bunurilor importate si declarate in DVI.
Daca am inteles gresit, va rog sa ma corectati.
mony1326 a scris:

Am primit o factura cu contravaloare transport marfa Turcia-Romania de 650 euro de la un furnizor din Romania, iar la Valoare tva scrie sd- scutit cu drept de deducere. Asi vrea sa stiu daca pot deduce tva-ul de pe aceasta factura, si cum ar trebui inregistrata in contabilitate?

De exemplu , daca factura este de 2.419,95 ron (1euro=3,723ron), % = 401 2419,95
E bine asa, sau nu se poate deduce tva-ul?

vezi Conditii de exercitare a dreptului de deducere

Art. 146. - (1) Pentru exercitarea dreptului de deducere a taxei, persoana impozabila trebuie sa indeplineasca urmatoarele conditii:

a) pentru taxa datorata sau achitata, aferenta bunurilor care i-au fost ori urmeaza sa ii fie livrate sau serviciilor care i-au fost ori urmeaza sa ii fie prestate in beneficiul sau, sa detina o factura care sa cuprinda informatiile prevazute la art. 155 alin. (5);

b) pentru taxa aferenta bunurilor care i-au fost ori urmeaza sa ii fie livrate sau serviciilor care i-au fost ori urmeaza sa ii fie prestate in beneficiul sau, dar pentru care persoana impozabila este obligata la plata taxei, conform art. 150 alin. (1) lit. b)-g):

1. sa detina o factura care sa cuprinda informatiile prevazute la art. 155 alin. (5) sau documentele prevazute la art. 1551 alin. (1); si

2. sa inregistreze taxa ca taxa colectata in decontul aferent perioadei fiscale in care ia nastere exigibilitatea taxei;

c) pentru taxa achitata pentru importul de bunuri, altele decat cele prevazute la lit. d), sa detina declaratia vamala de import sau actul constatator emis de organele vamale, care sa mentioneze persoana impozabila ca importator al bunurilor din punct de vedere al taxei, precum si documente care sa ateste plata taxei de catre importator sau de catre alta persoana in contul sau;

d) pentru taxa datorata pentru importul de bunuri efectuat conform art. 157 alin. (4) si (5), sa detina declaratia vamala de import sau actul constatator emis de organele vamale, care sa mentioneze persoana impozabila ca importator al bunurilor in scopuri de taxa, precum si suma taxei datorate. De asemenea, persoana impozabila trebuie sa inscrie taxa pe valoarea adaugata ca taxa colectata in decontul aferent perioadei fiscale in care ia nastere exigibilitatea;

e) pentru taxa aferenta unei achizitii intracomunitare de bunuri:

1. sa detina o factura sau documentul prevazut la art. 1551 alin. (1); si

2. sa inregistreze taxa ca taxa colectata in decontul aferent perioadei fiscale in care ia nastere exigibilitatea;

f) pentru taxa aferenta unei operatiuni asimilate cu o achizitie intracomunitara de bunuri, prevazuta la art. 1301 alin. (2) lit. a), sa detina documentul prevazut la art. 155 alin. (4), emis in statul membru din care bunurile au fost transportate ori expediate, sau documentul prevazut la art. 1551 alin. (1) si sa inregistreze aceasta taxa ca taxa colectata in decontul aferent perioadei fiscale in care ia nastere exigibilitatea taxei.

(2) Prin norme se vor preciza cazurile in care documentele sau obligatiile, altele decat cele prevazute la alin. (1), se vor prezenta sau indeplini pentru a justifica dreptul de deducere a taxei.