avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 519 soluții astăzi
Forum Activitate charisma

Activitate charisma

nu s-a facut nici o modificare, schita si RLVul cum arata corespunde exact cu realitatea, mai putin dimensiunile, unde lipsesc in mod constant aproximativ 10% din distante.

aranjarea in schema si detaliile sunt aceleasi, insa masuratorile sunt foarte gresite.

un "expert cadastral" face masuratorile si apoi astepti 1 luna si jumatate pana aflii ce a calculat.

se poate si altfel ?

va rog ajutati-ma

multumesc
am un apartament la care am calculat foarte concret suprafata utila, cu 2 rulete diferite,
si mi-au dat dimnesiunile celor 2 camere 4.00 x 6.60 respectiv 4.28 x 5.40

insa in RLVul apartamentului (schita) alaturata contractului de cumparare-vanzare prin
care am cumparat apartamentul, suprafetele sunt doar 3.54 x 6.11 respectiv 3.93 x 5.02

adica diferentele sunt imense, de ordinul a cate jumatate de metru...

tinand seama ca un nou cadastru ma costa foarte mult timp (5 saptamani de asteptare)
si am inteles ca de multe ori cadastristu tb doar sa "scoata" aceeasi suprafata care
apare in RLVul (schita veche), ma intreb ce solutii concrete si rapide am
ca sa apara suprafata REALA si nu una ciopartita, ireala, incorecta si cu mult mai mica

care este cea mai usoara si rapida cale de urmat pentru a aparea pur si simplu
suprafata si marimile apartamentului cele reale?

va multumesc anticipat
eu am o problema similara.

am un apartament la care i-am calculat foarte concret suprafata utila, cu 2 rulete diferite,
si de exemplu mi-au dat dimnesiunile celor 2 camere 4.00 x 6.60 respectiv 4.28 x 5.40

insa in RLVul apartamentului (schita) alaturata contractului de cumparare-vanzare prin
care am cumparat apartamentul, suprafetele sunt doar 3.54 x 6.11 respectiv 3.93 x 5.02

adica diferentele sunt imense, de ordinul a cate jumatate de metru...

tinand seama ca un nou cadastru ma costa foarte mult timp (5 saptamani de asteptare)
si am inteles ca de multe ori cadastristu tb doar sa "scoata" aceeasi suprafata care
apare in RLVul (schita veche), ma intreb ce solutii concrete si rapide am
ca sa apara suprafata REALA si nu una ciopartita, ireala, si cu mult mai mica :(:(


va multumesc anticipat

ok deci nu s-a rezolvat nimic, nu stiu avocati care sa se ocupe pe domeniul asta, nici macar nu stiu daca imi trebuie un avocat comercial

imi puteti da PM sau email sau sfatui cumva? multumesc!
ba da, avident ca avea act legal.

insa probabil prieteni ai celor de la cadastru au copiat actele si le-au folosit.

mi se pare si mie foarte suspect ca se cer si actul de proprietate, si copie dupa actul de identitate,
adica "geodezul" si prietenii lui, pot sa faca ce vor ei cu actele tale din pacate :(

e f riscant si f periculos, si au patit-o multi, e ciudat ca nu ati auzit:,
au fost si articole in ziare, f.detaliate:

[ link extern ]

avocat specializat pe piata de capital? UNDE IL GASESC ?

va dati seama ca exact din acest motiv am venit aici, ca sa aflu cui ma pot adresa si pe cine pot angaja

nu am relatii in domeniul avocatilor, si nu stiu cum se procedeaza

orice ajutor si sfat este extrem de binevenit

multumesc
Societate de brokeri mare (...) au facut 850 milioane rol sa dispara din contul meu !!! Cum ii recuperez?

Am cont SSIF pentru a tranzactiona pe bursa de valori bucuresti BVB din 2006 si
este pentru prima data cand se intampla asa ceva

Tin evidenta stricta a tuturor operatiunilor,
si fara a mai efectua vreo operatiune, ieri au disparut fara urma 85000 ron (850 milioane rol).

Socul cel mare a fost ca pana si presedintele companiei neaga lucrul asta
si spun ca nu s-a intamplat nimic.

Unde pot gasi avocati buni cu care sa ma ocup de acest caz.

Am toate situatiile financiare, extrase de cont, nu stiu procedura legala pentru a-mi recupera banii.

Am nevoie de un avocat de drept civil sau comercial?
Unde gasesc?

Situatia este foarte SERIOASA, foarte GRAVA si foarte URGENTA !

Va multumesc mult de tot anticipat
Cunostinta a dat actele ca sa isi faca cadastru si a ramas fara apartament !!!
Geodezul sau firma de cadastru a folosit actele apartamentului si i-a vandut apartamentul
in mod legal !!!

Si mie mi se pare extrem de riscant ce se cere, dar acum situatia este chiar socanta.
Atat de usor poti ramane fara tot ce ai, si asta in mod legal.

Ce se poate face acum?


Proprietarii care isi inscriu apartamentul prima data la cadastru trebuie sa ii aduca geodezului urmatoarele acte:

-nomenclatura stradala. Actul de nomenclatura stradala se obtine de la primarii. Pentru obtinerea acestuia, proprietarul trebuie sa aduca la primarie urmatoarele acte: o cere tip - pe care o ia de la primarie; act de proprietate (copie xerox); buletinul sau cartea de identitate in copie xerox - pentru persoanele fizice; pentru persoanele juridice C.U.I. in copie xerox;

- certificatul fiscal privind impozitul pentru casa - se obtine fie de la primarie, fie de la ghiseele de sector unde se platesc impozitele;

- copie legalizata pentru actul de proprietate;

- copie dupa buletinul sau cartea de identitate, daca sunt mai multi proprietari.