Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Ce e de facut cand schita RLV de cadastru arata cu 10% ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Ce e de facut cand schita RLV de cadastru arata cu 10% suprafata lipsa

am un apartament la care am calculat foarte concret suprafata utila, cu 2 rulete diferite,
si mi-au dat dimnesiunile celor 2 camere 4.00 x 6.60 respectiv 4.28 x 5.40

insa in RLVul apartamentului (schita) alaturata contractului de cumparare-vanzare prin
care am cumparat apartamentul, suprafetele sunt doar 3.54 x 6.11 respectiv 3.93 x 5.02

adica diferentele sunt imense, de ordinul a cate jumatate de metru...

tinand seama ca un nou cadastru ma costa foarte mult timp (5 saptamani de asteptare)
si am inteles ca de multe ori cadastristu tb doar sa "scoata" aceeasi suprafata care
apare in RLVul (schita veche), ma intreb ce solutii concrete si rapide am
ca sa apara suprafata REALA si nu una ciopartita, ireala, incorecta si cu mult mai mica

care este cea mai usoara si rapida cale de urmat pentru a aparea pur si simplu
suprafata si marimile apartamentului cele reale?

va multumesc anticipat
charisma, utilizator
E posibil ca vechiul proprietar sa fi facut extinderi, fara sa le intabuleze ( de ex. a unit balcoanele cu camerele) si dvs. sa nu aveti actele aferente.
Singura cale de a aparea in CF alta suprafata a apartamentului este o cerere avand anexata, asa cum va gandeati, o documentatie cadastrala. Expertul in cadastru va masura cu aparate profesionale suprafata ( nu cu doua rulete diferite), si va va da raspunsul.
nu s-a facut nici o modificare, schita si RLVul cum arata corespunde exact cu realitatea, mai putin dimensiunile, unde lipsesc in mod constant aproximativ 10% din distante.

aranjarea in schema si detaliile sunt aceleasi, insa masuratorile sunt foarte gresite.

un "expert cadastral" face masuratorile si apoi astepti 1 luna si jumatate pana aflii ce a calculat.

se poate si altfel ?

va rog ajutati-ma

multumesc
Nu inteleg exact care este nelamurirea dvs. Tocmai de accea se procedeaza la masuratori cadastrale. Iar diferentele dintre masuratorile care se faceau cu ...sfoara si cele actuale care se fac cu laser sunt evidente. Asa s-au prins ca Romania era mai mare decat o stiau ei.
E clar ca niciodata niciodata niciodata banii cuiva nu trebuie sa mearga la o avocata precum romascanu cu r mic ( asta inseamna minuscula, daca stii ce e aia).
Omul a intrat sa rezolve practic o problema, nu sa fie luat la misto.
recomandarea mea este sa faceţi o documentaţie de corectare a erorii materiale, topograful o face d - voastră trebuie numai sa o plătiţi, in cazul in care aveţi cadastru pe apartament. Eroarea provine de la construcţia blocului. Apartamentele sunt făcute după acelaşi proiect dar nu se pot respecta in construcţii distantele la cm de aceea releveul este făcut după proiect si nu reflecta realitatea.