avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 545 soluții astăzi
Forum Activitate danaluas

Activitate danaluas

Functia de consilier local este compatibila cu functia de director de scoala in aceasi comuna?
Răspuns la discuția Declaratie fiscala pentru 2010
De fapt este o intrebare.
Care este formularul de declaratie pe care trebuie sa il completez avand in vedere ca am incasat salar la aceasi firma dar pe langa salar am castigat si ca agent de asigurari la o firma si am primit indemnizatie pentru participarea la o comisie de examen?
Pe net am gasit mai multe tipuri de documente Declaratie 200 dar diferite ca si continut.
Multumesc!
Multumesc pentru aceste precizari care imi limpezesc caile de urmat in acest demers.
Obtinerea titlului de proprietate
Care este procedura de obtinere a titlului de proprietate pentru suprafata de padure detinuta de Composesorat avand in vedere ca exista o hotarare a Comisiei judetene de fond funciar. De la primarie ni s=a spus ca trebuie facuta intabularea intai si apoi se va elibera titlul. Aici nu imi este in clar stiind ca intabulasrea se face pe baza titlului.
Răspuns la discuția conventie civila
Mltumesc celor care mi-au raspuns. Pentru a fi pe deplin lamurit mai adaug date mai concrete in cea ce ne intereseaza subiectul.
Suntem o scoala gimnaziala si avem in dotare un microbus scolar dar nu avem post de sofer cuprins in statul de functii. Pana vom primi un post de sofer aprobat prin stat de functii suntem interesati sa angajam un sofer prin conventie civila pe o perioada determinat. Deci in aceste conditii este posibil sa fecem angajarea?
Sunt interesat de subiectul privind angajarea cu conventie civila pe post de sofer.
Mai este posibil sa se faca astfel de angajari si in ce conditii?
Răspuns la discuția cumul pensie-salar
Multumesc pentru directionarea spre proiectul de lege adoptat in Senat. De acolo si din toate celelalte documente nu a reiesit daca a trecut prin toate etapele de aprobare, daca a fost publicata in Monitorul Oficial si de cand se aplica. Sunt cadru didactic si am o colega care se afla in aceasta situatie si nu stie la ce sa se astepte in viitorul apropiat.
Poate cineva sa indice un act normativ in vigoare care interzice cumulul pensie-salar?