Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... titlul de proprietate padure composesorat
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

titlul de proprietate padure composesorat

Obtinerea titlului de proprietate
Care este procedura de obtinere a titlului de proprietate pentru suprafata de padure detinuta de Composesorat avand in vedere ca exista o hotarare a Comisiei judetene de fond funciar. De la primarie ni s=a spus ca trebuie facuta intabularea intai si apoi se va elibera titlul. Aici nu imi este in clar stiind ca intabulasrea se face pe baza titlului.
danaluas, utilizator
dupa hotararea Comisiei judetene trebuie intocmit procesul verbal de punere in posesie si apoi TP.
Dar... pentru procesul verbal de punere in posesie trebuie efectuate masuratori topografice si intocmit planul parcelar, care se receptioneaza de OCPI ( probabil la asta se refereau cei de la primarie) - in practica pt ca primariile sustin ca nu au posibilitatea sa faca aceste masuratori, "proprietarul" plateste topograful care face planul parcelar, etc. si dupa eliberarea TP se (re)fac nasuratorile pentru documentatia de inscriere in CF a titlului de Proprietate.
Cristian Fara, Expert cadastru autorizat ANCPI / OCPI
Multumesc pentru aceste precizari care imi limpezesc caile de urmat in acest demers.