avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 108 soluții astăzi
Forum Activitate Manole1998

Activitate Manole1998

Bună ziua,
Nu credeam că voi mai avea de a face cu Codul Penal dar din păcate am.
Pe scurt:
În 2020 iunie am fost condamnat la 1 an și 8 luni închisoare cu suspendare și o perioadă de supraveghere de 2 ani (probațiune).Mi am îndeplinit toate obligațiile, muncă în folosul comunității și program de reintegrare socială .
Pe data de 25 februarie 2024 am fost implicat într-un accident rutier doar cu pagube materiale vinovat fiind eu. Eram sub influența băuturilor alcoolice 1.17 în fiola 2.30 în sânge. Pe data de 29 februarie 2024 am fost reținut 24 de ore în arest preventiv iar după am fost eliberat în control judiciar 60 de zile. Sunt trimis în judecată pentru conducerea unui autovehicul sub influența alcoolului art 336 cu aplicarea art 41 recidiva postexecutorie.
Ce sentință mi se va aplica?
Am șanse la închisoare cu suspendare sau amendă penală?
Vă mulțumesc anticipat!
Art 336 cu aplicarea art 41
Aceiasi infracțiune inafara perioadei de condamnare
Vă mulțumesc din suflet!

Duca Oana a scris:

Corect!

Manole1998 a scris:

Săru'mâna, d-na avocat să înțeleg că nu trebuie să aștept să treacă suspendarea (1 an și 8 luni)/perioada de supraveghere(2 ani), ci doar 1 an de când soluția rămâne definitivă?

Duca Oana a scris:

Din ce vad, nu vi s a aplicat si 66 alin 1 lit. i CP (adica, posibilitatea de a vi se aplica interdictia de a conduce pe o durata mai mare de 1 an), deci trebuie sa treaca 1 an de cand ramane definitiva, astfel cum prevede codul rutier.
Deocamdata, urmeaza sa vi se comunice minuta, posibilitatea de a face apel, ori dvs, ori parchetul, in 10 zile de cand se comunica fiecaruia.
Daca nu declara nimeni apel, ramane definitiva la data expirarii celor 10 zile. Altfel, cand se da solutia in apel.
Permisul va fi anulat (daca se mentine aceasta solutie) si veti sustine un nou examen.







Săru'mâna, d-na avocat să înțeleg că nu trebuie să aștept să treacă suspendarea (1 an și 8 luni)/perioada de supraveghere(2 ani), ci doar 1 an de când soluția rămâne definitivă?

Duca Oana a scris:

Din ce vad, nu vi s a aplicat si 66 alin 1 lit. i CP (adica, posibilitatea de a vi se aplica interdictia de a conduce pe o durata mai mare de 1 an), deci trebuie sa treaca 1 an de cand ramane definitiva, astfel cum prevede codul rutier.
Deocamdata, urmeaza sa vi se comunice minuta, posibilitatea de a face apel, ori dvs, ori parchetul, in 10 zile de cand se comunica fiecaruia.
Daca nu declara nimeni apel, ramane definitiva la data expirarii celor 10 zile. Altfel, cand se da solutia in apel.
Permisul va fi anulat (daca se mentine aceasta solutie) si veti sustine un nou examen.



Ora estimata: 09:00
Complet: Complet 1 penal+spec.prop.int,minori,anticoruptie
Tip solutie: Condamnare
Solutia pe scurt: În baza art.396 al.1,2 C.pr.pen, condamnă pe inculpatul , la pedeapsa de 1 (un) an şi 8 (opt) luni închisoare pentru săvârşirea infracţiunii prev. de art.336 al.1 Cod penal cu aplicarea art.396 al.10 C.pr.pen. (faptă săvârşită la data de ). În baza art.66 alin.1 lit.a,b C.pen, interzice inculpatului, ca pedeapsă complementară, exercitarea drepturilor de a fi ales într-o instituţie publică sau în orice altă funcţie publică şi de a ocupa o funcţie ce implică exerciţiul autorităţii de stat, pe o perioadă de 2 ani, în condiţiile prev. de art.68 C.pen. În baza art.65 alin.1 raportat la art.66 alin.1 lit. a,b C. pen interzice inculpatului, ca pedeapsă accesorie, exercitarea dreptului de a fi ales într-o instituţie publică sau în orice altă funcţie publică şi de a ocupa o funcţie ce implică exerciţiul autorităţii de stat, pe durata şi în condiţiile prevăzute de art.65 Cod penal. În temeiul art.91 Cod penal dispune suspendarea executării pedepsei sub supraveghere. Fixează termen de supraveghere 2 ani de la data rămânerii definitive a prezentei hotărâri. Conform art.93 alin.1 Cod penal, pe durata termenului de supraveghere, condamnatul trebuie să respecte următoarele măsuri de supraveghere: a) să se prezinte la Serviciul de probaţiune la datele fixate de acesta; b) să primească vizitele consilierului de probaţiune desemnat cu supravegherea sa; c) să anunţe, în prealabil, schimbarea locuinţei şi orice deplasare care depăşeşte 5 zile; d) să comunice schimbarea locului de muncă; e) să comunice informaţii şi documente de natură a permite controlul mijloacelor sale de existenţă. În baza art.93 alin.2 lit.b C.pen. obligă inculpatul să frecventeze un program de reintegrare socială derulat de Serviciul de probaţiune sau organizat în colaborare cu instituţii din comunitate. Potrivit art.93 alin.3 Cod penal, pe parcursul termenului de supraveghere, obligă pe inculpat să presteze muncă neremunerată în folosul comunităţii pentru o perioadă de 60 de zile în cadrul ..... sau ..... instituţia urmând a fi aleasă de consilierul de probaţiune, afară de cazul în care, din cauza stării de sănătate, nu poate presta această muncă. Conform art.94 alin.3 Cod penal, Serviciul de Probaţiune va lua măsurile necesare pentru a asigura executarea obligaţiilor prevăzute de art. 93 alin. 2 lit.b, al.3 Cod penal. Potrivit art.404 alin.2 Cod procedură penală şi art.91 alin.4 Cod penal, atrage atenţia inculpatului asupra dispozi?iilor art.96 Cod penal, în sensul revocării suspendării executării pedepsei sub supraveghere în cazul nerespectării măsurilor de supraveghere, a obligaţiilor impuse sau în cazul săvârşirii de noi infracţiuni în cursul termenului de supraveghere. Conform art.272 alin.1 şi art.274 alin.1 Cod procedură penală obligă pe inculpatul ......... la plata către stat a sumei de 750 lei, cu titlu de cheltuieli judiciare avansate. Cu drept de apel în 10 zile de la comunicare. Pronunţată în şedinţă publică, astăzi, 17.06.2020.
Document: Hotarâre 802/2020 17.06.2020
Mulțumesc frumos domnule Avocat.
O seara plăcută vă doresc!

Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

Se poate formula cerere de urgentare a solutionarii cauzei de catre dvs sau avocatul angajat.
Prin apararea exercitata, avocatul va poate ajuta sa obtineti o individualizare corecta a pedepsei, raportat la circumstantele reale si personale.


Domnule Avocat,
Dacă imi aleg un apărător , poate urgenta soluționarea şi pot avea parte de clemenţă din partea judecătorului. Am vreo şansă sa-mi recuperez permisul ?
Mă scuzați daca vă deranjez dar am 20 de ani si nu sunt deloc informat cu privire la acest lucru.


Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

Dreptul dvs de conducere este suspendat pe toata durata procesului penal. Permisul se anuleaza doar in urma unei hotarari de condamnare definitive.
Asa cum ati prezentat situatia de fapt, raportat si la faptul ca nu beneficiati de aparare, probabil urmeaza sa fiti trimis in judecata si condamnat.
Din momentul in care dosarul ajunge la instanta mai poate sa dureze cateva luni pana la solutionarea definitiva, in functie si daca se exercita calea de atac.



Bună ziua,
In data de 2 August 2018 am acroşat oglinda unui cetăţean in momentul depăşirii acestuia. Cetăţeanul ma atenționat claxonându-mă si am tras pe dreapta. Eram sub influenta alcoolului iar domnul a constatat acest lucru si a sunat la 112. La sosirea echipajului am fost testat cu aparatul si a rezultat o alcoolemie de 0.75. Am fost condus la probe din care a rezultat : prima probă= 1.70 iar a 2-a probă 1.50. Mi sa suspendat permisul pe o perioadă de 60 de zile din cauza depăsirii , iar dupa expirarea contravenției permisul mi-a fost anulat . Mentionez că am fost cooperant in ziua cu pricina, nu m-am manifestat violent sau să perturb intr-un fel liniştea. Am dat până acu 4 declarații la Poliție, in toate declarațiile sustin aceiaşi declarație ca prima, recunosc si imi pare rău. In acea perioada lucram ca curier . Cand am dat ultima declarație pe data de 31 Decembrie 2018 domnul agent constatator mi-a spus că dosarul îl va trimite la Parchet si că mă va suna un procuror in termen de 2 saptămâni. Au trecut cele 2 saptămâni si nu am fost sunat. Am fost la Parchet si am intrebat de dosar iar doamna de la secretariat mi-a spus ca încă se află in lucru la Biroul Rutier.
Nu am avocat deoarece situația financiară nu-mi permite acest lucru.
Vă rog frumos să mă ajutați cu un sfat. Sunt la prima abatere pe partea penală, cazier curat, nici-o amendă. Ce se întâmplă mai departe? Cat durează soluționarea?