avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 272 soluții astăzi
Forum Activitate livium

Activitate livium

Răspuns la discuția Custodie
Multumesc pentru raspuns.
Discuție Custodie
Buna ziua,

Apelez la consilierea Dvs. si totodata va multumesc anticipat, pentru rezolvarea urmatoarei probleme!
Care sunt pasii si ce trebuie facut, in cazul in care parinti divortati, sunt de comun acord ca copilul sa locuiasca cu parintele care NU are custodia legala a copilului?

Concret: impreuna cu mama fetitei mele, de care sunt divortat de 10 ani, am cazut de acord ca anul acesta sa o transferam la un liceu din Bucuresti. Fetita este in clasa a X a. Fosta sotie si fetita locuiesc in provincie. Eu sunt stabilit in Bucuresti si am vrea sa o transferam din clasa a XI a la un liceu in Bucuresti. Domnisoara ar urma sa locuiasca cu mine si cu familia mea actuala (sunt recasatorit). As vrea sa-i fac si buletin pentru Bucuresti.

Ce demersuri legale ar trebui sa facem, eu si mama fetitei?

Va multumesc.











chiar nu e nimeni care sa aiba o opinie?
Pararerea mea este ca eu nu am administrat cu rea credinta societatea, astfel incat sa o aduc in faliment si sa raman eu personal cu cine stie ce sume de bani sau alte beneficii de pe urma firmei.
buna dimineata,

cer scuze moderatorilor ca deschid un nou topic pe aceasta tema, dar citind toate topicurile nu am gasit exact un raspuns la problema mea.
Sunt actionarul unic si administratorul societatii LC srl. In anul martie 2005, am efectuat trei tranzactii comerciale, prin care eu am livrat marfa unei societati comerciale din Galati. Marfa livrata de mine, a fost achitata cu 3 file de CEC, care asa cum banuiti, nu au avut acoperire in banca. Adica am luat o mare teapa (aproxim. 3 miliarde la acea vreme). Derbedeul care mi-a dat teapa, a fugit din tara, eu am depus plangere la politie, a fost condamnat in lipsa etc etc. Aici s-a infundat totul, nu am recuperat nimic.
Pe de alta parte, am intrat in incapacitate de a mai efectua plati catre furnizorii mei si catre stat (am ramas incarcat cu tva si impozit pe venit). Am incercat sa redresez firma, am mai avut cateva lucrari de constructii in toamna lui 2005, din care am mai platit o mica parte catre unul din furnizori si ce s-a mai putut catre stat. Dupa septembrie 2005, nu am mai efectuat nici o activitate, doar cat am platit facturile de telefon de pe firma, un leasing (pana prin martie 2006) etc. Practic am creditat societatea. In acest an (2008), unul dintre furnizori si statul (separat) au deschis procedura de faliment. Chiar aseara am primit "notificarea deschiderii procedurii de faliment", binenteles este numit si un lichidator. Societatea nu are bunuri care sa poata fi executate.
Aceasta fiind speta, credeti ca se poate ajunge la atragerea raspunderii personale, cu executarea silita a bunurilor proprii? Am impreuna cu sotia, un apartament cumparat prin credit ipotecar si mai sunt actionar in 3 firme de 2 bani (cu prieteni). Suntem in pericol de a ne pierde apartamentul?
Salutare,
Nu vreau sa-i supar pe moderatori, am cautat pe forum dar nu am gasit un raspuns la urmatoarea problema.
Am o firma care are ca domeniu pp de activitate" publicitate" . Vreau ca de acum incolo sa desfasor activitatea unei agentii imobiliare. Am aceasta activitate in statut, dar ca activitate secundara.
1. Trebuie sa fac modificari la statut si sa trec "agentii imobiliare" ca domeniu pp de activitate?
2. Eu personal, trebuie sa obtin vreun certificat, sau licenta sau atestat special pnetru a desfasura activitatea de agent imobiliar?
Multam de raspuns