avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 395 soluții astăzi
Forum Activitate Olivia Nedelcea

Activitate Olivia Nedelcea

Răspuns la discuția tva
da, se blocheaza contul. si pentru 1 leu.
Veniti cu bani de acasa si platiti:((
Răspuns la discuția TVA AVANS DIN UE
faceti autofactura pe care i-o comunicati clientului dvs, in data in care incasati avansul prin banca sau nu mai traziu de 15 a lunii urmatoare (data exigibilitatii TVA)
faceti taxare inversa si declarati in 300 si 390 pana pe 25, respectiv 15 a lunii urmatoare. Trebuie sa stiti daca avansul e pentru bunuri sau servicii.
Răspuns la discuția activ si pasiv
bilant contabil
site mfinante.ro/anaf.. informatii contribuabili, bilanturi depuse, in baza codului de inregistrare fiscala (CUI) aflati ce doriti
Multumesc mult. Luni ma duc la executor sa inceapa procedura de licitatie. Va voi tine la curent.
ar putea avea Sapard ceva de obiectat? ei nu sunt propritari, dar... au dat firmei x banii pentru constructie
Sunt o societate de constructii care am construit un hotel firmei x, beneficiar de fonduri Sapard. Din totalul lucrarilor executate de mine nu mi s-au platit 2miliarde lei vechi. Am primit CEC fara acoperire, l-am investit cu titlu executoriu, am sentinta civila de executare silita (contestatia la executare facuta de firma x a fost respinsa de Judecatorie)
Este posibila scoaterea la licitatie a hotelului pentru recuperarea datoriei?
Exista o prevedere legala in acest sens?
Răspuns la discuția Control Finante
Este vorba de Codul de procedura fiscala aplicabil.
Da, are dreptul si obligatia de a verifica toate operatiunile firme, inclusiv actele de executare silita emise de executorul firmei
Răspuns la discuția linie de credit
5191=765 732lei
Nu, nu este corect, mai ales ca si Mfinante afiseaza cursul in 31.12. pentru ca toata lumea sa foloseasca macar o data pe an, la raportare, acelasi curs (in cazul nostru 3.9852)
Răspuns la discuția Factura
Chirie conform contract pe luna....
Garantia nu se factureaza, este scrisa in contract si se depune in cont sau casierie