Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Control Finante
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Control Finante

Am o nelamuriere......In cazul in care vin in control cei de la finante( controlul desfasurandu-se asupra activitatii unei societati de leasing), au dreptul sa verifice si actele de executare pe care le face executorul din cadrul firmei respective referitor la recuperarea buburilor? Da-ti-mi va rog un text de lege in acest sens.
OMF. Nr. 889/2005 privind aprobarea Normelor metodologice pentru aparatul de control financiar al statului din cadrul Ministerului Finanţelor Publice:

13. Controlul financiar se efectuează la regii autonome, societăţi naţionale, companii naţionale, societăţi comerciale la care statul, direct sau printr-o instituţie ori autoritate publică, are calitatea de acţionar şi la alţi agenţi economici în legătură cu îndeplinirea obligaţiilor financiare şi fiscale faţă de stat.
................................................................................................................................
14. În executarea atribuţiilor prevăzute în art. 5 din Legea nr. 30/1991, cu modificările ulterioare, principalele obiective ale controlului financiar sunt:
a) modul de respectare a disciplinei economico-financiare şi de realizare a prevederilor din bugetul de venituri şi cheltuieli;
b) modul de administrare şi gestionare a mijloacelor materiale şi a fondurilor financiare de către regiile autonome, societăţile naţionale, companiile naţionale şi societăţile comerciale la care statul, direct sau printr-o instituţie ori autoritate publică, are calitatea de acţionar;
c) modul de utilizare a ajutorului de stat (subvenţii, alocaţii, credite cu garanţia statului, fonduri, facilităţi etc.), potrivit destinaţiei prevăzute de lege;
d) exactitatea şi realitatea înregistrărilor în evidenţe, stabilirea corectă şi îndeplinirea integrală a obligaţiilor financiare şi fiscale faţă de stat;
e) calitatea managementului.
Este vorba de Codul de procedura fiscala aplicabil.
Da, are dreptul si obligatia de a verifica toate operatiunile firme, inclusiv actele de executare silita emise de executorul firmei