avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 736 soluții astăzi
Forum Activitate MARIANA TRUFIN

Activitate MARIANA TRUFIN

albertokurtyan a scris:

Poate ... dar daca facturile sunt introduse in contabilitate, ... registrele societatii fac dovada acceptarii.

Alberto Kurtyan


Da, asa e, daca sunt inregistrate in contabilitate si creditorul solicita o fisa client, inseamna ca acestea au fost acceptate la plata.
Nu este un model anume.
Puteti sa o formulati de genul............. subsemnata......., domiciliu, identificata cu ....... formulez prezenta contestatie cu privire la Decizia nr.............. din data de ............. emisa de ................................. prin care................etc. si descrieti pe scurt situatia care va nemultumeste.

intocmita in 2 ex, in data de ................ semnatura


sper sa va fie de folos


Legea 469/2002 a fost abrogata prin Legea 246/30.06.2009.=D>


Răspuns la discuția O noua actiune?
Faceti un memoriu presendintelui Tribunalului. Se mai practica, sau cum a zis si colegul zaharia la CSM.
Bafta!
Asa este Dle avocat Claudiu Lascoschi, eu am o firma unde pe toate facturile apar penalitatile in caz de neplata. Si tot in baza facturilor fac si actiunea in instanta, unde solicit penalitile conform facturii. Sunt sigura ca problema are alt ordin juridic.
Asta e, se mai intampla..... in instante...... insa eu personal nu am auzit de respingerea unei actiuni pe motivatia asta....:luck:
Răspuns la discuția Pentru grefier
TRUFIN MARIANA a scris:

Va puteti documenta aici [ link extern ] :


aici [ link extern ] /
Răspuns la discuția Regulament intern PFA
Codul muncii art. 257-262. O seara frumoasa!:luck:
Răspuns la discuția Plata impozitelor
Eu personal nu am auzit de asa ceva, cred ca e un abuz din partea functionarului de a nu incasa impozitul pentru ca este restanta plata unei amenzi. As mai intelege daca ar fi vorba de penalitati, care se retin inaintea debitelor principale.
Mergeti la finantele locale si cereti o audienta la inspectorul principal si informati-l cu privire la acest aspect. :luck:
Buna! Imi place ceea ce propune Alin, toata sustinerea! In plus, ader si eu la comentariile D-lui Valeriu!
Propunerea mea este urmatoarea: as dori sa se introduca o sectiune numai pentru JURISPRUDENTA, unde sa publicam (pentru ca suntem multi juristi) sentinte, decizii, hotarari, din toate domeniile (fara identificarea partilor). :luck:
Răspuns la discuția Regulament intern PFA
PFA-le isi desfasoara activitatea in baza unui contract de prestari servicii si nu in baza unui cim. Chiar daca isi desfasoara activitatea in cadrul unei S.C., Regulamentul de ordine interioara nu se aplica decat persoanelor care au contract individual de munca.
Pot fi introduse insa alte clauze cu privire la desfasurarea activitatii lor in contractul de prestari servicii.

O zi buna!