Forum Discuţii juridice Jurisprudenţă O noua actiune?
Discuție deschisă în Jurisprudenţă

O noua actiune?

Respingerea aplicarii legilor a caror constitutionalitate a fost stabilita de Curtea Constitutionala , char la recurs , constituie depasirea/neindeplinirea atributiuniilor de magistrat . Ce este de facut? Se poate initia o noua actiune ,prin care sa se solicite respectarea Deciziilor Curtii Constitutionale ?
Eu cred ca puteti face o plangere la CSM si ulterior puteti cere revizuirea hotararii.
Nu este tocmai simplu si nici sigur ca veti obtine sanctionarea unui judecator care procedeaza in acest mod, dar puteti incerca.
In acest sens respectarea deciziilor Curtii Constitutionale este ceva facultativ , si nicidecum general aplicabile ? Faptul , ca nu exista o reglementare coercitiva in acest sens , cu posibilitatea tragerii , din oficiu , la raspundere a celor care in deciziile pronuntate nu le respecta , confirma facultativitatea acestora .
zaharia65_2 a scris:

Eu cred ca puteti face o plangere la CSM si ulterior puteti cere revizuirea hotararii.
Nu este tocmai simplu si nici sigur ca veti obtine sanctionarea unui judecator care procedeaza in acest mod, dar puteti incerca.

Oricat de inexplicabil si de greu de inteles imi pare , draga @aspara , banuiesc , ca aveti perfecta dreptate .Faptul , ca nu prea apare vreun raspuns de explicare ,consider , ca este o practica frecventa in jurisprudenta noastra . Curat stat de drept , ce mai?
Deciziile Curţii Constituţionale, de la data publicării, sunt general obligatorii şi au putere numai pentru viitor.
Faceti un memoriu presendintelui Tribunalului. Se mai practica, sau cum a zis si colegul zaharia la CSM.
Bafta!