avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 712 soluții astăzi
Forum Activitate xnici

Activitate xnici

Buna seara,
As dori sa stiu ce lege incalca si cum se pedepseste folosirea antentului politiei romane de catre o persoana fizica intr-o problema persoanala, doar cu semnatura proprie, fara semnatura politiei. Persoana in cauza spune ca a folosit din greseala antentul politiei, dar documentul a fost folosit pentru a se lua o masura juridica in baza lui. Daca a folosit acel antet din greseala acum se poate presupune ca l-a mai folosit si alta data? Si daca da, cum se poate dovedi? Dar cel mai important este sa imi spuneti ce legi incalca si cum se pedepseste aceasta fapta. Stiu ca este de natura penala, dar nu stiu unde se regaseste. Va multumesc
Va rog mult sa ma ajutati cu aceasta informatie. O persoana care a suferit un accident, care nu a necesitat decat putin spirt si un pansament, se declara la ITM?
Buna ziua,
Va rog sa-mi spuneti daca pentru evaluator de riscuri in domeniul ssm este nevoie de studii tehnice. Multumesc
Buna ziua,
Am o problema legata de Legea 16/1996 a arhivelor nationale. La art 1 este mentionat astfel: "Constituie izvoare istorice si alcatuiesc Fondul Arhivistic National al Romaniei documentele
create de-a lungul timpului de catre organele de stat, organizatiile publice sau private
economice, sociale, culturale, militare si religioase, precum si de catre persoanele fizice.
Acestor documente statul le asigura protectie speciala, in conditiile prezentei legi."
Avand in vedere cele de mai sus, unde pot sa gasesc o definitie a ce reprezinta organe de stat si organizatii publice. Dar am nevoie de un art dintr-o lege, hg, ceva. Nu doar niste vorbe dintr-o carte. O societate cu capital integral de stat unde se incadreaza in aceasta definitie?
Multumesc
Răspuns la discuția concediu fara plata
Concediile pentru formare profesionala fara plata (merg la facultate la initiativa mea, angajatorul nu se implica financiar in sustinerea mea la facultate si vreau sa-mi iau concediu fara plata pentru sustinerea examenelor) se considera vechime in munca? Daca da, in ce baza?
Va multumesc
Răspuns la discuția SOMAJ TEHNIC
Voi stiti ceva despre o lege care urmeaza sa iasa legat de somaj tehnic? Cica ar fi la Basescu la semnat. Ati auzit ceva despre asa ceva?
Răspuns la discuția Arhiva societate
Buna ziua,
As avea si eu nevoie de un raspuns. Un serviciu trebuie sa predea toate documentele in acelasi timp. Dar daca, in cadrul acelui serviciu sunt sa zicem 4 persoane care se ocupa de lucruri diferite si vor sa predea documentele individual ce se poate face? Eu am refuzat sa le primesc si le-am sugerat sa se intocemasca un singur inventar pe serviciu si nu 4 pe fiecare persoana din serviciu. Bineinteles ca au iesit discutii si nu le-au mai predat deloc asteptandu-se una pe cealalta cand au timp sa intocmeasca un singur inventar pe serviciu.
Cum pot sa rezolv aceasta problema? Pot sa primesc totusi documentele si daca da cum pot sa procedez? Multumesc
Răspuns la discuția SOMAJ TEHNIC
In cazul in care exista un conflict de munca declansat pot fi trecuti angajatii in somaj tehnic? Exista vreo reglementare care sa interzica acest lucru? Multumesc
Răspuns la discuția SOMAJ TEHNIC
Mai am o rugaminte, sa-mi spuneti daca se poate face in felul urmator: prin rotatie toti angajatii sa intre in somaj tehnic cate o zi/saptamana de exemplu. Este posibil? Si daca da, de ce reglemetare legala ne putem lega. Mie nu-mi convine sa stau in somaj tehnic o luna si vreau sa fac ceva.
Va multumesc pentru raspunsurile dvs. competente.
Răspuns la discuția SOMAJ TEHNIC
Nu inteleg un lucru. Intreruperea temporara a activităţii angajatorului ce inseamna mai exact? Exista posibilitatea ca numai o parte din angajatii unei firme sa plece in somaj tehnic in timp ce alta parte sa vina la munca? Cand in lege este specificat ca pleaca in somaj tehnic angajatii angajatorului care iti intrerupe temporar activitatea, nu inseamna ca toata activitatea acelui angajator inceteaza pentru o perioada?
Va rog mult sa ma lamuriti si va multumesc mult pentru raspunsurile deja primite.