avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 522 soluții astăzi
Forum Activitate lianaema

Activitate lianaema

Buna ziua!
Va rog frumos,îmi poate confirma cineva daca s a schimbat legea uzucapiunii,referitor la durata,adică de la 30 ani (cea generala),s a redus la 10 ani?Știu că era parțială 10 ani,și totala 30 ani.
Cea generala de 30 ani,s a modificat la 10 ani?
Mulțumesc anticipat!
Cum sa fii înregistrat la AJOFM și să nu iei șomaj?.Am luat,sunt de 3 luni in șomaj.Eu înțeleg că nu mai iau prima.Am înțeles corect?

Cornel Vasile a scris:

Șomerii înregistrați la agențiile pentru ocuparea forței de muncă de cel puțin 30 de zile, care nu beneficiază de indemnizație de șomaj, în situația în care se angajează cu normă întreagă, pentru o perioadă mai mare de 3 luni, ulterior datei înregistrării la agențiile pentru ocuparea forței de muncă, beneficiază de o primă de activare în valoare de 1.000 lei, neimpozabilă.

Prima de activare stabilită în cuantumul prevăzut e lege se acordă în două tranșe, astfel:
a) o tranșă egală cu 50% din cuantumul stabilit, la data angajării;
b) o tranșă egală cu 50% din cuantumul stabilit, după expirarea perioadei de 3 luni de la angajare.

Buna ziua!
Prima de la stat de 500 lei,pt șomerii care se angajeaza(in per de șomaj),se acorda 12 luni sau o singura data?Cat timp se acorda ?Dpdv al angajatului.


lianaema a scris:
Creștere copil:2017-01.08.2019 (ian 2019 a expirat ctr ul la alt loc de muncă,fiind pe per determinata,dar nu cred că este important)
Ctr per determinată:01.08.2019-01.01.2021/1 an și 5 luni

Buna ziua,
Am și eu o întrebare urgenta.Dc mi a expirat contractul pe determinată de 1 an și 5 luni,și înainte de acesta am fost în creștere copil,pot beneficia de șomaj?Mulțumesc!

Buna ziua,
Am și eu o întrebare urgenta.Dc mi a expirat contractul pe determinată de 1 an și 5 luni,și înainte de acesta am fost în creștere copil,pot beneficia de șomaj?Mulțumesc!
Cum adică,"se prelungește"?!Ai dreptul 1 an la stimulent,nu?Tb să înțeleg și altceva?Concret,pe 5 octombrie vor face 2 ani,iar pe 5 august înseamna cu 60 zile înainte.Dc am contractul reînnoit (semnat )cu 1 august este bine,sau nu?Spuneți mi concret,pentru că "minim"60 zile este interpretabil.Am crezut că îmi explicați,nu sa citați din lege.Dc se poate...Mulțumesc anticipat!

Cornel Vasile a scris:

OUG 111/2010 și normele metodologice prevăd că, în cazul în care persoana se intoarce la activitatea profesională cu cel puțin 60 zile înainte de finalizarea concediului, respectiv înainte de împlinirea de către copil a vârstei de 2 (3) ani, perioada de acordare a stimulentului de inserție se prelungește până împlinește copilul vârsta de 3 ani sau 4 ani în cazul copilului cu handicap.

Cele 60 de zile includ si luna tatalui.

Din ce am mai citit ulterior,ținând cont că tatăl nu și va lua luna lui (ultima din cele 24 luni...),pt a sta acasă,cu indemnizație(obligatoriu,nu opțional),pt a beneficia de stimulent,tb să mă angajez cu 90 zile înainte.Ma rog,am avut și contract pe per determinata,titularul(și ea în CC) și a cerut postul, contractul a încetat de drept,deci urmează să mă angajez,iar printru un nou proces de recrutare,sper in același loc...nici macar nu se suspendă contractul,am primit telefon când aveau copiii 1 an și 2 luni,cu o săpt înainte de Crăciun că nu mai am contract.De aceea mă tot interesez când tb să încep...este foarte important!O porcărie,cu drepturile angajaților,se știe...și legislația.Multumesc pt răspuns!


Editat ; citare raspuns anterior
Se primesc 650 lei,indiferent câți copii sunt,chiar dc sunt gemeni,nu pt fiecare în parte,adică 1300?Și dc a expirat contractul pe per determinata,data de începere ar fi fost 5 octombrie(tatăl nu vrea luna lui),eu mă pot angaja cu 2 luni jum inainte,pt a beneficia de el,e corect,Sfarsitul lui iulie,data noua de angajare?