Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Buna ziua! Prima de la stat de 500 lei,pt șomerii ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Buna ziua! Prima de la stat de 500 lei,pt șomerii care se angajeaza(in ...

Buna ziua!
Prima de la stat de 500 lei,pt șomerii care se angajeaza(in per de șomaj),se acorda 12 luni sau o singura data?Cat timp se acorda ?Dpdv al angajatului.
lianaema, utilizator
Șomerii înregistrați la agențiile pentru ocuparea forței de muncă de cel puțin 30 de zile, care nu beneficiază de indemnizație de șomaj, în situația în care se angajează cu normă întreagă, pentru o perioadă mai mare de 3 luni, ulterior datei înregistrării la agențiile pentru ocuparea forței de muncă, beneficiază de o primă de activare în valoare de 1.000 lei, neimpozabilă.

Prima de activare stabilită în cuantumul prevăzut e lege se acordă în două tranșe, astfel:
a) o tranșă egală cu 50% din cuantumul stabilit, la data angajării;
b) o tranșă egală cu 50% din cuantumul stabilit, după expirarea perioadei de 3 luni de la angajare.
Cum sa fii înregistrat la AJOFM și să nu iei șomaj?.Am luat,sunt de 3 luni in șomaj.Eu înțeleg că nu mai iau prima.Am înțeles corect?

Cornel Vasile a scris:

Șomerii înregistrați la agențiile pentru ocuparea forței de muncă de cel puțin 30 de zile, care nu beneficiază de indemnizație de șomaj, în situația în care se angajează cu normă întreagă, pentru o perioadă mai mare de 3 luni, ulterior datei înregistrării la agențiile pentru ocuparea forței de muncă, beneficiază de o primă de activare în valoare de 1.000 lei, neimpozabilă.

Prima de activare stabilită în cuantumul prevăzut e lege se acordă în două tranșe, astfel:
a) o tranșă egală cu 50% din cuantumul stabilit, la data angajării;
b) o tranșă egală cu 50% din cuantumul stabilit, după expirarea perioadei de 3 luni de la angajare.

Da, sunt persoane care sunt inregistrate la AJOFM si fara sa ia indemnizatia de somaj...
Cornel Vasile, Consilier juridic