avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 704 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Buna ziua! Prima de la stat de 500 lei,pt șomerii ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Buna ziua! Prima de la stat de 500 lei,pt șomerii care se angajeaza(in ...

Buna ziua!
Prima de la stat de 500 lei,pt șomerii care se angajeaza(in per de șomaj),se acorda 12 luni sau o singura data?Cat timp se acorda ?Dpdv al angajatului.
Ultima modificare: Vineri, 19 Martie 2021
lianaema, utilizator
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 16:15, 21 Martie 2021
Șomerii înregistrați la agențiile pentru ocuparea forței de muncă de cel puțin 30 de zile, care nu beneficiază de indemnizație de șomaj, în situația în care se angajează cu normă întreagă, pentru o perioadă mai mare de 3 luni, ulterior datei înregistrării la agențiile pentru ocuparea forței de muncă, beneficiază de o primă de activare în valoare de 1.000 lei, neimpozabilă.

Prima de activare stabilită în cuantumul prevăzut e lege se acordă în două tranșe, astfel:
a) o tranșă egală cu 50% din cuantumul stabilit, la data angajării;
b) o tranșă egală cu 50% din cuantumul stabilit, după expirarea perioadei de 3 luni de la angajare.
Cum sa fii înregistrat la AJOFM și să nu iei șomaj?.Am luat,sunt de 3 luni in șomaj.Eu înțeleg că nu mai iau prima.Am înțeles corect?

Cornel Vasile a scris:

Șomerii înregistrați la agențiile pentru ocuparea forței de muncă de cel puțin 30 de zile, care nu beneficiază de indemnizație de șomaj, în situația în care se angajează cu normă întreagă, pentru o perioadă mai mare de 3 luni, ulterior datei înregistrării la agențiile pentru ocuparea forței de muncă, beneficiază de o primă de activare în valoare de 1.000 lei, neimpozabilă.

Prima de activare stabilită în cuantumul prevăzut e lege se acordă în două tranșe, astfel:
a) o tranșă egală cu 50% din cuantumul stabilit, la data angajării;
b) o tranșă egală cu 50% din cuantumul stabilit, după expirarea perioadei de 3 luni de la angajare.

Da, sunt persoane care sunt inregistrate la AJOFM si fara sa ia indemnizatia de somaj...
Ultima modificare: Duminică, 21 Martie 2021
Cornel Vasile, Consilier juridic

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

OrdonanŢĂ de urgenŢĂ nr. 60 Johanna.72 Johanna.72 Avand in vedere ORDONANŢĂ DE URGENŢĂ nr. 60 din 5 iulie 2018 privind LEGEA SOMAJULUI [i]ART. 73^2 (1) Şomerii înregistraţi la agenţiile pentru ... (vezi toată discuția)
Bonificații angajare Valeanu Viorel Valeanu Viorel Am terminat.liceul 2018,m-am înscris la șomaj,iar după o lună m-am angajat.De la șomaj mi-au spus că nu beneficiez de bonus de angajare pt.ca pe contract ... (vezi toată discuția)
Lege cu privire la persoanele care se intorc din afara Stefan viorel Stefan viorel buna stie cineva ce documentatie trebuie pt. legea aceia care intra in vigoare in decembrie cu privire la persoanele care se intorc din afara(nu stiu ce lege ... (vezi toată discuția)