avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 578 soluții astăzi
Forum Activitate alipuma

Activitate alipuma

Produsul vine deja etichetat in limba romana. Trebuie se facem noi o declaratie de conformitate sau producatorul din Italia. Noi pana la urma doar aducem si revindem. Transporta la noi un transportator si de la noi pleaca cu curier. NU INTELEG CE FEL DE DECLARATIE DE CONFORMITATE POT SE EMIT EU CU FIRMA MEA?
Sunt importator de produse alimentare in borcan sigilat deobicei care deobicei expira in 24-36 luni. Eu cand vand la un distribuitor sau revanzator trebuie sa furnizez declaratie de conformitate?

ceva de genul:

...declaram si garantam pe propria raspundere ca produsele alimentare la care se refera aceasta declaratie, livrate cu factura nr. ....... din data ....... nu pun in pericol viata, sanatatea si sunt in conformitate cu legislatia sanitara, sanitar-veterinara si pentru siguranta alimentelor in vigoare.
In conditiile pastrarii in ambalajele originale integre, cu respectarea conditiilor de temperatura si umiditate indicate de producatori pe etichetele originale, produsele expira la datele inscrise pe etichetele originale.

=> sau trebuie sa primim o astfel de declaratie de la producator din Italia si o atasam la factura?
Merci frumos in sfarsit ca cineva si a dat seama ca acest presedinte a avut un comportament total ne adecvat si gresit.

Asa ca sa stiti, azi dimineata am gasit pantofi, pe care eu me am lasat pe presul nostru aseara la ora 22, aruncate pe scara la etaj mai jos.

Nu cred ca mai trebuie se comentam, este clar ce fel de om este presidentele.

Noi ne am intodeauna descaltat si lasam pantofi la intrare dar inauntru. In perioada asta le am lasat afara, cum au facut si alti in bloc.

De acum nu mai lasam afara, nu dorim. Se ridicam probleme inutile,mai ales cu persoane care se comporta in acest fel.

Multumesc oricum toti, si cei care nu au dat atentia, in primul rand, ca un comportament agresiv si violent trebuie sanctionat. Mai ales de un barbat fata de o femeie!

Discutia a fost folositoare, o seara buna
1 din 8 utilizatori consideră
acest răspuns util
Inseamna ca nu aveti copii mici, cand o se aveti si cineva bate la usa dvs si tipa la sotia/sotul si la copii dvs de 1 an si de 2 ani o se vedeti. Cand cineva da cu piciorul fizic peste lucruri da dvs, pentru ca este lispsit de educatie o se vedeti in ce fel o se reactionati.
Aceasta, care deja dosar pentru agresiune verbala in potriva unui tatal cu copil care se juca, nu are ce cauta in functie de presedinte a unui bloc.
Repet, poate nu ati inteles: presedintele a tipat si agresat verbal. Sotia in fata copii minori, a dat cu picior peste pantofi care erau pe pres in fata usii noastre. Nu cred ca aceaste un comportament corect. In plus in plina stare de ALERTA, a venit fara masca, si nu a respectat distantiere sociala.

Apoi: cred ca in referitor la carucioarele care sunt pe palier fara se impiedice trecerea altor persoane, avem 2 metri latime pentru trecerea sau chiar mai mult, este de bun simpt faptul ca le putem lasa acolo daca nu deranjeaza, in plus avem un regulament de ordine interiora semnat de toti Proprietari care nu interzice se deposizat lucruri pe partilor comune. Nu este vorba de calea de acces. Eu sunt la et. 6,ultimul etaj, si am 2 apartamente din 6, si carucioarele ocupa latura noastra de scara, intru spatiu larg in care nu impiedica folosirea liftului sau scara sau trecerea pompierilor sau evacuarea oamenilor in situatii de urgenta.
Imi se pare foarte ciudat ca din toate comentariile, pana acum, nimen sa gandit se zica ceva la agresiune verbala si lipsita de respect fata de copii mei si sotia mea. In orice caz am depus plangerea penala pentru deranjarea linistei a familiei mele si publice.
Am verificat in toata lege nu zice nimic din ce spuneti dvs. Unde anume scrie ca nu pot sa pun pantofii pe presul meu in fata usii mele, si carociorul copiilor pe hol, daca spatiu permite acest lucru? Am verificat toata lege nu scrie nimic de asa ceva.
Imi cer scuze da nu sunt de acord. In Actul de Vanzare cumparare este trecut ca am achizionat si spatiu apartamentului si spatiu comun din scara blocului si l-am platit.

Mai ales in stare de ALERTA in care suntem lucruri gen carucioare de copii este gresit sa le aducem in casa.

Spatiul de pe hol este larg si spatios si sunt coproprietar.

Este un spatiu pentru a fi folosit, si alti o folosesc pentru a lasa trotineta si plante.

Si oricum modalitatea de a comunica catre sotia si cu copii minori de fata a fost agresiva si total nepotrivita.

Dansul mai are litigi in istanta pentru situatii similare.

Daca le aici este un avocat care ne poate ajuta se lase datele de contact.

Merci



Ionut.ion a scris:

Aici, ca si peste tot, dvs. contactati un avocat, nu invers...
Presedintele are dreptate, casa scarii nu este depozit...
Nu spun ca a procedat corect, spun doar ca are dreptate in ceea ce spune,
Puteti incerca sa discutati cu dumnealui cand se mai linistesc apele, poate cadeti la o intelegere...
Sotia poate depune plangere la politie daca a fost agresata.

A venit dimineata presedintele blocului la noi la usa a batut la usa si a inceput se tipe la sotia cu copii mei de fata, copii minori, ca nu putem se pastram pantofi in fata usii si carucioare pe hol. A tipat tare a dat peste lucrurile noastre cu picior si a plecat. Doresc se folosesc orice mijloc legal pentru ca astfel de lucruri se nu se mai intample. Daca are un avocat un sfat va rog sa ma contactati.
Am voie se facturez doar cu cod caen 4617 activat la registru sa mai am nevoie de ceva? Vorbim de cantitati mici, ex. o cutie ...
Sunt la inceput.

Sunt inscris la VIES, sunt platitor de TVA, cumpar din Italia si vind la un restaurant din Romania.

apreciez orice raspuns sau directionare catre un text legal explicativ
multumesc