Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Agresiune verbala si contra lucrurilor
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Agresiune verbala si contra lucrurilor

A venit dimineata presedintele blocului la noi la usa a batut la usa si a inceput se tipe la sotia cu copii mei de fata, copii minori, ca nu putem se pastram pantofi in fata usii si carucioare pe hol. A tipat tare a dat peste lucrurile noastre cu picior si a plecat. Doresc se folosesc orice mijloc legal pentru ca astfel de lucruri se nu se mai intample. Daca are un avocat un sfat va rog sa ma contactati.
Aici, ca si peste tot, dvs. contactati un avocat, nu invers...
Presedintele are dreptate, casa scarii nu este depozit...
Nu spun ca a procedat corect, spun doar ca are dreptate in ceea ce spune,
Puteti incerca sa discutati cu dumnealui cand se mai linistesc apele, poate cadeti la o intelegere...
Sotia poate depune plangere la politie daca a fost agresata.
Imi cer scuze da nu sunt de acord. In Actul de Vanzare cumparare este trecut ca am achizionat si spatiu apartamentului si spatiu comun din scara blocului si l-am platit.

Mai ales in stare de ALERTA in care suntem lucruri gen carucioare de copii este gresit sa le aducem in casa.

Spatiul de pe hol este larg si spatios si sunt coproprietar.

Este un spatiu pentru a fi folosit, si alti o folosesc pentru a lasa trotineta si plante.

Si oricum modalitatea de a comunica catre sotia si cu copii minori de fata a fost agresiva si total nepotrivita.

Dansul mai are litigi in istanta pentru situatii similare.

Daca le aici este un avocat care ne poate ajuta se lase datele de contact.

Merci

Ionut.ion a scris:

Aici, ca si peste tot, dvs. contactati un avocat, nu invers...
Presedintele are dreptate, casa scarii nu este depozit...
Nu spun ca a procedat corect, spun doar ca are dreptate in ceea ce spune,
Puteti incerca sa discutati cu dumnealui cand se mai linistesc apele, poate cadeti la o intelegere...
Sotia poate depune plangere la politie daca a fost agresata.

Aici nu este dupa cum vrem sau spunem noi ca este bine, ci dupa cum spune legea.
Spre exemplu... daca vin pompierii in control si vad spatiul de evacuare ( in cazul unui bloc acesta este casa scarii) ocupat cu diverse obiecte ce ar putea impiedica evacuarea locatarilor si/sau interventia dumnealor va pot amenda ( nu pe dvs. asociatia) pentru acest lucru.
Si inteleg ca aveti o cota parte din partile comune dar asta nu va permite sa depozitati acolo propriile lucruri. Puteti citi Legea 196/2018 pentru a inteleze mai bine.

In fine, sper sa fiti contact/a de un avocat pentru a va lamuri.

O zi bună!
Ionut.ion, utilizator
Am verificat in toata lege nu zice nimic din ce spuneti dvs. Unde anume scrie ca nu pot sa pun pantofii pe presul meu in fata usii mele, si carociorul copiilor pe hol, daca spatiu permite acest lucru? Am verificat toata lege nu scrie nimic de asa ceva.
Nu aici găsiți temeiul legal, ci în OMAI 163/2007. Amenda pentru ceea ce va reproșează președintele asociației este de minim 1000Ron.