avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 173 soluții astăzi
Forum Activitate anca.popescu

Activitate anca.popescu

Răspuns la discuția contract de asistenta juridica
multumesc tuturor (chiar si celor care m-au criticat atat de dur......)
Cred ca oricine, in orice profesie, poate avea un astfel de moment.
Justificat ori nu....
Sper, pentru cei care ati spus "jenant", sa nu aveti parte de un astfel de moment...
Ma asteptam, colegial, chiar la un : "hai mai,anca, uite ce scrii acolo....."
Multumesc Cora2006, Romascanu si Ibitza pt opiniile pertinente si la obiect.

Sarbatori fericite!
mergeti la ONRC la registratura si aflati care e problema cu dosarul si care este urmatorul termen. este de ajuns sa spuneti numele societatii.
reveniti cu amanunte si apoi veti fi lamurit ce trebuie facut.

in ceea ce priveste noul sediu eu nu inteleg de ce tot luati extras de CF. E de ajuns copia de pe actul de proprietate si contractul de comodat in original. Pt numele strazii, da, de la primarie luati un istoric al strazilor.

Cu firma respectiva aveti un contract ?
E stipulat in contract ca "se da in avans suma de reprezentand..."?

Răspuns la discuția Acord vecin
pai de ce e nevoie de acordul vecinilor?
numai daca era vorba de bloc de locuinte era nevoie de acordul vecinilor.
asta la infiintarea SRL-ului. eu inteleg ca SRL-ul exista deja, nu vad problema...
Răspuns la discuția contract de asistenta juridica
da' pot pro bono?
fosta mea maestra imi spunea ca nu pot sa nu trec chiar nimic.........dar am vazut la TV ca se poate "pro bono"
in contractele astea tipizate vad ca scrie ceva de grad de rudenie.........ideea e pana la ce grad pot sa trec in contract ruda respectiva? sora sotului meu ce grad e?#-o
Răspuns la discuția Cine suporta cheltuielile?
garsoniera o fi fost a parintilor da daca apartamentul de 2 camere a fost cumparat in timpul casatoriei trebuie demonstrat ca au fost folositi si banii din vanzarea garsonierei. si trebuie sa creada si instanta...altfel conteaza ca a fost cumparat in timpul casatoriei si atat.
Nu are importanta ca salariul dvs a fost mai mare de 5 ori ca si daca ar fi fost casnica tot avea dreptul la jumatate din tot ce a fost achizitionat in timpul casatoriei...
In ceea ce priveste partajul daca tot i-ati oferit 50 % faceti dvs actiune si in functie de cum va considera instanta ori platiti dvs sulta, ori dumneaei, ori se va vinde si se impart banii.
Dvs, prin aceea actiune cereti: "- atribuirea apartamentului catre subsemnatul cu plata sultei aferente"
Bun. Desigur ca prima incercare va fi de a demonstra ca la cumpararea apart s-au folosit banii de pe garsoniera care a fost a parintilor dvs.
Oricum o puteti obliga la partaj doar prin actiune in instanta.
Cat priveste "cheltuielile de judecata:

c) cereri pentru stabilirea calitatii de mostenitor, a masei succesorale, 19 lei
cereri de raport, cereri de reductiune a liberalitatilor si cereri de partaj
Separat de aceasta taxa, daca partile contesta bunurile de impartit, valoarea
acestora sau drepturile ori marimea drepturilor coproprietarilor in cadrul
cererilor de mai sus, taxa judiciara de timbru se datoreaza de titularul cererii
la valoarea contestata;


[ link extern ]

„atunci când partea contestă partea de contribuţie la dobândirea bunurilor comune, acesteia îi revine [...] obligaţia de a achita taxa judiciară de timbru calculată la valoarea sumei contestate”.

pai...dupa ce am ctit "Cazul Pelican", carte pe care am cumparat-o pe 18.10.1995, mi-am schimbat profesia!
acum nu stiu daca am facut bine sau rau...
Răspuns la discuția impozit pe venit
asa zice art 104 alin 2
ce treaba are notarul?
contractul de vanzare cumparare e din 1996 si e cu SC Foisor SA
din curiozitate : la ce alte intabulari de drepturi reale se cere certificatul fiscal?
trebuie s-o reprezint pe cumnata mea la ONRC
evident, nu pot sa-i iau bani
ce trec in contractul de asistenta juridica la onorariu?
intabulare drept de proprietate asupra apartamentului, era logic din moment ce faceam vorbire despre certificat fiscal
intreb daca se sta mult la biroul de carte funciara pt ca am probleme cu coloana ...
despre valabilitatea certificatul aflasem ca e valabil 30 d zile dar daca este solicitat de exemplu pe 25 ale lunii, este valabil doar pana la sfarsitul unii respective.