avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 517 soluții astăzi
Forum Activitate popescupopescu123

Activitate popescupopescu123

Răspuns la discuția Consecinte furt
aveti idee cam ce suma estimativa ar fi valoarea amenzii?
Discuție Consecinte furt
Buna ziua!
Acum o saptamana prietena mea a furat dintr-un magazin Kaufland cateva produse alimentare si cateva produse de ingrijire personala valuarea totala a acestora fiind in jur de 190 de lei, ea a fost prinsa la usa si luata de paza si angajati in birou unde a recunoscut si a platit produsele, insa dupa aceea cei de la magazin au chemat politia, Prietena mea afost luata la politie de catre doi agenti care au pus-o sa dea o declaratie si dupa ca o vor chema ulterior, astazi a fost dinou la politie unde i sa spus ca poate fi trimisa in judecata pentru furt sau poate scapa cu o amenda sau ceva de genul , dar asta numai daca vrea procurorul , intreb pentru ca acum este foarte speriata si nu stie ce se va intampla in urmatoarele zile, mentionez ca ea este la prima abatere si nu stie ce i se va intampla. Dumneavostra ce credeti legat de acest caz? poate scapa mai usor? cam ce valuare are amenda sau ce va trebuii sa plateasca? I se poate face dosar penal? sau daca plateste aceasta amendaii va aparea ceva la cazier? Multumesc!
Buna ziua! Lucrez la o firma unde suntem 3 angajati ca lucratori comerciali, de ceva timp managera zonala tot vine in vizita si me ameninta voalat ca ne da afara daca nu fac ce spune ea, taskuri pe care noi le-am facut , dar ce ei nu ii convin, acum o saptamana, una dibtre colege era in CO, iar noi ceialalti 2 am lucrat la full time 2 zile cu 2 zile ca sa acoperim turele, pontajul trimis la sfarsit de luna continea 196 de ore la mine in program iar in luna septembrie trebuiau lucrate 168, adica am lucrat suplimentar si eus i colega mea, dupa ce am trimis pontajul la HR, aceasta managera ma sunat sa ii trimit pontajul l-a modificat si la trimis inapoi la HR, iar in ziua de salariu noua nu ni sau platit decat 168 de ore in loc de 196, nu mai spun ca in pontaj aveam cate 7 8 zile lucrate una dupa alta, eu acest pontaj, condica de prezenta si celelalte acte le am imprimate si semnate la locul de munca, ce ma surpins este ca astazi Managera cea mare a venit cu 2 avertismente pentru mine si colega mea in care scrie ca nu am respectat sarcinile de serviciu si cu ameninarea ca daca nu ne place munca sa ne cautam in alta parte. Intrebarea mea este: Pot merge cu aceste pontaje avertismente la ITM? Acest angajator imi poate desface contractul cu litera I sau ceva mai exista acest lucru? Cum pot proceda ma simt amenintat ca sa imi dau demisia! Ma puteti ajuta?
Buna ziua sunt baiat am 21 de ani, acum 2 ani am fost amenintat telefonic si pe o retea de socializare de catre un individ oarecum cunoscut in media, ca daca nu ma voi intalni cu el ca sa intretin relatii sexuale voi avea de suferit , ca imi va distruge reputatia ca prietenii si familia mea vor afla si alte chestii, nestiind ce sa fac in acea perioada avand 19 ani si sub presiunea amenintarilor mam vazut cu el pentru o noapte si am intretinut relatii sexuale , dupa o periaoda acest individ ma tot cauta si ameninta periodic ca dinou ca voi avea de suferit daca nu ne vedem dinou ca sa intretinem relatii sexuale , ca stie tot ce fac si unde ma gaseste si ca imi va face rau , mentionez ca ma suna telefonic cu numar privat sau isi facea conturi de socializare ma meninta iar dupa stergea conturile, recent am fost sunat la o ora tarzie dinou de acest individ cu numar privat cerandumi donou sa ne vedem , de acesta data eram si cu alte persoane de fata care au auzit convorbirea telefonica , iar eu am pe telefon o aplicatie care inregistreaza convorbirile , dupa cateva minute acest individ ma contactat pe o retea de socializare incepand sa ma ameninte ca daca nu ne vedem dinou imi va face rau si ca el are misloacele prin care poate sa o faca , inainte sa il blochez am facut screenshoturi conversatiei. intrebarea mea este daca pot face ceva la politie ? daca pot depune o plangere sau daca ma pot ajuta sa scap de acest individ sau sa plateasca cumva pentru faptele lui, probabil ca nu sunt singura persoana cu care face asta , implicati pot fi chiar si minori, astept raspunsul multumesc!