Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Consecinte furt
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Consecinte furt

Buna ziua!
Acum o saptamana prietena mea a furat dintr-un magazin Kaufland cateva produse alimentare si cateva produse de ingrijire personala valuarea totala a acestora fiind in jur de 190 de lei, ea a fost prinsa la usa si luata de paza si angajati in birou unde a recunoscut si a platit produsele, insa dupa aceea cei de la magazin au chemat politia, Prietena mea afost luata la politie de catre doi agenti care au pus-o sa dea o declaratie si dupa ca o vor chema ulterior, astazi a fost dinou la politie unde i sa spus ca poate fi trimisa in judecata pentru furt sau poate scapa cu o amenda sau ceva de genul , dar asta numai daca vrea procurorul , intreb pentru ca acum este foarte speriata si nu stie ce se va intampla in urmatoarele zile, mentionez ca ea este la prima abatere si nu stie ce i se va intampla. Dumneavostra ce credeti legat de acest caz? poate scapa mai usor? cam ce valuare are amenda sau ce va trebuii sa plateasca? I se poate face dosar penal? sau daca plateste aceasta amendaii va aparea ceva la cazier? Multumesc!
~ Conținut șters la cerere ~
aveti idee cam ce suma estimativa ar fi valoarea amenzii?
Probabil se va dispune o solutie de renuntare la up avand in vedere ca prejudiciul a fost unul redus si a fost acoperit.
Nu exista amenda administrativa conf. legislatiei actuale.