avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 117 soluții astăzi
Forum Activitate ina_enache

Activitate ina_enache

Buna ziua

Ma confrunt cu o mare dilema si nu stiu de unde sa cer sfat. Am dat zeci de telefoane si de fiecare data am fost redirectionata catre alta institutie/alt birou.
Pe scurt: vreau sa mut (si ulterior sa cedez) firma din Bucuresti, unde sunt administrator unor prieteni din alta localitate. Ei au locatia cumparata prin programul Prima casa si de la RC mi se cere un acord din partea bancii de unde au crditul. Banca ne-a redirectionat catre Fondului de Garantare dar si de aici am fost redirectionata catre zeci de alte birouri/directii etc.

Nimeni nu stie nimic ...
Intrebarea mea este de unde obtin acel acord pt deschidere sediu firma intr-u apartament cumparat prin prima casa?

Multumiri,
Alina
Buna ziua

Va multumesc tuturor pentru raspuns.
Problema martorilor este mai grea pentru ca imediat dupa accident, desi erau prezente foarte multe persoane, inclusiv taximetristi in statie, am cerut date de contact si nimeni nu a vrut sa-mi dea deoarece au spus ca le este teama sa se bage. Am fost inspirata sa iau nr masinii unui taximetrist dar nu stiu cat ma va ajuta dat fiind ca mi-a spus ca nu doreste sa dea declaratii si daca va fi chemat, e posibil sa spuna ca nu a vazut nimic.
Timp de 24 ore dupa accident, persoana nu s-a prezentat la politie si asta nu poate fi considerat un semn de vina?

Am verificat pe internet si am vazut ca persoana respectiva are asigurare valabila, soferita are permis si masina este inregistrata pe numele ei.

Voi cerceta daca in intersectia respectiva sunt camere
Buna seara

Zilele trecute am avut un accident minor: o doamna grabita rau a intrat in interesectie pe culoarea rosu in timp ce eu aveam verde. Desi am franat, am acrosat-o. Doamna s-a dat jos din masina, a anlizat rapid pagubele (la ea erau minore) si a fugit.
Eu am fost la politie si am trecut prin procedura de rigoare si politistul mi-a explicat respectiva persoana, are la dispozitie 24 ore sa se prezinte la sectie , ceea ce nu a facut - am aflat ulterior.
Acum ei vor trimite citatie si eu trebuie sa astept solutionarea
Intrebarile mele sunt:
- care sunt consecintele pentru "doamna" grabita care este clar un pericol public?
- cum imi repar masina?
- ce se va intampla mai departe?

Va multumesc anticipat pentru ajutor
Va multumesc foarte mult pt amabilitate si raspunsurile ample.

NUmai bine, va doresc
Buna ziua.
Astazi vin cu o intrebare la care am primit raspunsuri contrare in ultima perioada.
Detin un mic magazin de cosmetice si as dori sa ma extind. IN acest sens, am incheiat contracte cu diferiti producatori sau reselleri de produse cosmetice. Cu Producatori, nu am probleme pt ca mi-au furnizat toata documentatia afarenta (dosare produs, certificate conformitate etc).

Dilema mea este daca pot achizitiona produse de la un distribuitor autorizat din UK de exemplu? El este un re-seller care la randul sau, imi vinde produse ale unor marci deja existente la noi (Loreal, Revlon, Rimmel etc) dar la preturi mult mai mici, astfel ca eu, cu adaosul meu, ajung la jumatate din pretul de magazin din Romania. Produsele nu sunt expirate si nu au alte probleme. Imi dau certificate de conformitate pt ele dar nu si dosarul produsului. Aici, sunt etichetate cu traducerea completa.

As dori sa stiu daca pot intampina probleme in tara datorita faptului ca aceste branduri intra deja prin alti distribuitori agreati (probabil) de firmele respective (Loreal, Revlon etc)

NU ma intereseaza sa am o afacere mare si sa incomodez marii distribuitori, ci doar sa vand in magazinul meu.

M-am tot documentat dupa ce mi s-a spus ca nu le pot vinde decat daca le iau de la distribuitorii lor directi, nu de la alti intermediari, si am sesizat ca aici sunt magazine (mai ales online) care se aprovizioneaza exact din aceeasi sursa de unde intentionez sa iau si eu. Nu este corect sa dau exmple si nu am s-o fac. Pot spune ca sunt cateva site-uri care au magazin si fizic (unul chiar in centrul capitalei) si pe care am avut ocazia sa le si vizitez.
Nu reusesc sa inteleg de ce unele pot functiona linistit de ani de zile (4-6 ani) , in timp ce mie mi se spune ca nu este ok ca si eu sa fac asa ceva.
In cazul in care ramane ideea ca nu le pot importa ci trebuie sa le iau direct de la importatorii in Romania ai brandului respectiv, cum ramane cu legea concurentei?
IN Romania s-a ajuns in situatia in care un produs ajunge la un pret exorbitant in timp ce afara este la jumatate de pret si asta doar pentru ca eu trebuie sa il iau de la unicul importator al brandului?

Cum pot proceda cu aceste branduri pentru a fi corect si legal?
Multumiri,
Alina
Buna ziua.

As vrea sa imi spuneti parerea dvs. legata de urmatoarea problema.
Tatul si fratele mau au murit recent, iar mama a fost diagnosticata cu Alzheimer acum 2 ani. De atunci este sub tratament si, initial, boala a evoluat lent.
Dupa moartea tatalui si fratelui meu, s-a facut succesiunea. Mama a dat renuntare la mostenirea dupa fratele meu si a ramas doar proprietarea a jumatate din apartamentul lor, iar cealalta jumatate este a mea. La notar mi-a facut o procura cum ca eu pot sa ma ocup de vanzarea sau inchrierea apartamentlui la care amandoi suntem proprietari
Imediat dupa moartea tatalui meu, din cauza socului, boala a evoluat rapid asa ca de cateva luni mama are nevoie de insotitor permanant. Poate avea grija de ea intr-o oarecare masura, dar pentru siguranta, prefer sa fie insotita. Ea se afla acum in locuinta pe care i-am pus-o la dispozitie, unde poate sta linistita si sa aiba o viata cat se poate de decenta in conditiile bolii ei.
Intrebarea mea este urmatoarea: in conditiile in care rude apropiate nu mai exista (doar sora si nepoata ei), poate cineva sa conteste o posibila vanzare a apartamentului unde este co-proprietara?
In cazul in care mama semneaza un act de instrainare a jumatatii ei (ipotetic), pot contesta? Pe ce baza?
Cum pot sa devin tutorele ei?
Am nevoie sa pot lua decizii pentru ea pentru ca are multe momente in care nu asculta de persoana care are grija de ea si trebuie sa ma impun (sa accepte ajutorul cuiva, sa vina periodic la medicul de specialitate etc). Medicul ne-a comunicat ca va veni momentul in care va trebui internata si imi este teama de interventia unor persoane din exterior (sora, nepoata sau prietenii ei) care o pot influenta pe mama sa nu accepte varianta unui centru de ingrijire specializat.

Ce variante am?

Multumesc
Buna ziua

Sper sa ma puteti ajuta cu urmatoarea situatie:
O firma are 2 asociati si, in ultimii ani 7-8 nu mai emite facturi, nu mai are nicio activitate. In ultimii 3 ani este suspendata.
Unul dintre asociati decedeaza recent si as vrea sa stiu ce responsabilitati revin mostenitorului?

In ultimul an - aproximativ - firma nu a mai avut contabil asa ca ultimele acte existente dateaza din 2010. Exista declaratii restante, balante nedepuse etc

Ce poate face mostenitorul? Ce se intampla cu bunurile firmei? Cu datoriile?

Multumesc
Alina
Buna ziua

Am o problema si sper sa ma puteti ajuta cu o trimitere legala sau o portita:
Sunt PJ si deti o firma de import si distributie cosmetice precum si un magazin online. Pt. "reclama" am produse puse la vanzare pe diferite situri

Sunt singura persoana de pe un site care are anumite produse la vanzare in care explic faptul ca preturile nu includ TVA si transport, iar timpii de asteptare pot fi de 1-2 saptamani pana la livrarea produsului.
Un utilizator expune urmatorul mesaj:
CE NE FACE LIDERI DEPIATA E FAPTUL CA NU CEREM CA RESTUL VANZATORILOR CE ASCUUND IN SPATELE PRETULUI MIC, 24% TVA + TAXE DE TRANSPORT EXORBITANTE, DE PANA $200USD , SI 2 SAPTAMANI DE ASTEPTARE.


(SUNT MULTI USERI CE AU SPRE OFERTE DIFERITE LOTURI, SI PROPUNERI CU UN INCEPUT DE PRET MIC. DAR LOATI IN CALCUL FAPTUL CA AVETI DE PLLATA 24% TVA, SI TAXE DE TRANSPORT ENORME! IAR MULT TIMP DE ASTEPTAT, FARA GARANTIA DE A PRIMII PRODUSELE ASTEPTATE! DESEORI SUNT EXPIRATE, DETELIORATE, ORI AVETI PARTE DE NUANTE URATE, SI CATEGORII INUTILE.)

___________________
Asa cum va spuneam, sunt singura persoana de pe acel site care expune pretul fara TVA si transport +timpii de asteptare. Este mai mult decat evident ca eu sunt vizat.

O alta problema este ca, acest utilizator este persoana fizica si vinde la negru asa ca nu vorbim pe acelasi canal.

Ce pot face in situatia de fata?

Va multumesc mult
Buna ziua

Asa cum am spus si in titlu, mi-am deschis un magazin virtual de comercializare cosmetice engros dar intre timp sunt nevoita sa plec in Elvetia pt o perioada destul de lunga (cel putin 1-2 ani).
Mi-as dori tare mult sa pot gestiona afacerea de afara? Exista vreo solutie?

In ce conditii o pot transfera afara?

Ma gandesc ca poate exista vreo solutie sa pot face importul in Elvetia si de acolo sa livrez clientilor care comanda de pe site

Multumesc mult pt ajutor
Mii de multumiri pt amabilitate