avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 556 soluții astăzi
Forum Activitate patriche_radu

Activitate patriche_radu

acei politisti care au venit la usa erau in executare unui mandat de aducere emis pe numele partii vatamate. asta e procedura. in schimb, sfatul meu, in cazul in care dosarul se va amana pentru un termen la care veti in tara, este ca fiicata dumneavoastra sa solicite in scris printr-o cerere sa fie audiata prin mijloace video intr-o alta camera separata, in care inculpatul nu va fi prezent. motivati ca va este teama de inculpat si ca nu doriti sa se accentueze trauma. foarte importanta. nu se pot retrage acuzatiile, nu va puteti impaca sau orice alta chestiune de genul. inculpatul va fi pedepsit. iar avocatul care v-a sfatuit sa da-ti acea declaratie de renuntare este in totala necunostiinta de cauza. aceea declaratie nu are nicio valoarea juridica si nu produce efecte in ceea ce priveste prezenta partii vatamate ori sanctionarea inculpatului.
buna seara! am o speta interesanta sa va prezint. in anul 2000 x este condamnat la 1 an cu suspendare pentru braconaj. la momentul savarsirii faptei i s-a confiscat arma de vanatoare. prin hotarare nu s-a dispus in niciun fel asupra masurii confiscarii armei. acum la 10 ani dupa, ipj formuleaza contestatie la executare, in sensul ca nu s-a dispus nimic privitor la arma, arma care se afla in depozitul lor de corpuri delice. ps x este reabilitat de drept. are cazierul curat. intrebarile mele sunt?
1.este admisibila contestatia? se incadreaza in cazurile 461cpp?
2.exista practica?eu nu am gasit
3. ce ar trebui sa faca x in calitate de condomnat, actual reabilitat?
4. x ar putea cere restituirea armei de foc?