avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 577 soluții astăzi
Forum Activitate cristimarian

Activitate cristimarian

buna ziua, as dori sa deschid o firma de comercializarea auto second hand,
cum se pot vinde masinile care le achizitionez de la persoane fizice catre alte persoane fizice, fara a face factura cu tva?
Am o S.C platitoare de TVA si detin o masina achizitionata din strainatate cumparata neto.
intrebarea este.. pot sa fac un schimb de masini cu o persoana fizica si sa nu fac factura cu tva? tinand cont ca nu primesc bani in contul masini ci un alt autoturism care intra in patrimoniul societati.
Am un pfa care este platitor de tva si as dori sa achizitionez auto second hand pentru comercializare.
Intrebarea mea este. daca cumpar de la privat, o cumpar fara tva? Eu cum o vand?
Am cod caen 4511.
Buna ziua! Vreau sa construiesc un imobil format din: S+P+2e+M, și Primăria nu mi-a dat decât: S+P+2e.
Vecinul meu, a construit un imobil format din S+P+2e+M( el are eliberată o autorizație de construire cu regim de înălțime format din S+P+2e+M) Menționez faptul ca autorizația vecinului, a fost contestată in instanța cerând anulare pe motiv ca primăria nu trebuia sa îi elibereze autorizație cu regim de înălțime format din: S+P+2e+M și doar S+P+2e. Instanța a hotărât ca autorizația a fost legal eliberată, respingând atat tribunalul cât și curtea de apel ,acțiunea reclamaților.
Cei de la primărie refuzând eliberarea unei autorizatii cu regim format din: S+P+2e+M de teama unor ONG-uri. Cei de făcut in situația asta?
BUNA ZIUA, IN BUCURESTI NE CONFRUNTAM CU O SITUATIA NEMAI INTANLITA ,IN OBTINEREA AVIZULUI DE CONSTRUIRE DE LA Direcția pentru Cultură, Culte și Patromoniu Cultural a Municipiului București .
SUNT CERERI PENTRU OBTINEREA AVIZULUI DE CONSTRUIRE CHIAR SI MAI VECHI DE 6LUNI CARE NU AU INTRAT IN COMISIE .NE AFLAM IN SITUATIA DE A NU PUTEA SA NE CONSTRUIM LOCUINTA.,
POT SA OBTIN IN INSTANTA ? GEN ACORD TACIT?
am construit un imobi cu autorizatie de construire receptionat intabuat, si cineva un vecin ma dat in judecata pentru anuarea autorizatiei de construire pe motiv ca nu trebuia ca primaria nu trebuia sa imi elibereze autorizatiei de construire cu mansarda
mentionez ca nu e vecin cu mine sta la circa 60m fata de constructia mea . ce sa fac? si ce efecte ar avea anuarea autorizatiei de construire daca imobilul e terminat
am cumparat o masina second hand din germania dela o persoana fizica tot pe persoana fizica care pretul depaseste 10000 euro si cei dela timbru de mediu au zis ca trebuie sa platesc tva ca pretul depaseste 10000 euro e corect ? sau am dat eu de un functionar mai ne priceput/
nu au vrut ei de la inceput si imi cer o suma asa de mare ca sa ma actioneze in instanta este unul pe strada care e un om rau nu-i convine ca mam mutat pe aceasta strada nu stiu ce sa fac pur si simplu ma hartuiesc reclamati peste reclamati ca nustiu ce si nu stiu ce am dosar in tribunal casa imi anuleze autorizatia de construire pentru faptul ca nu trebuia sa imi dea primaria autorizatie si nu stiu cum sa o rezolv
cum se calculeaza ? si ce sai cer eu facturi contract de executie? astept un raspuns va rog
din discutiile mele cu uni vecini am inteles ca se dadea cam 10-15 milioane dar dela mine vrea cam 2000 de euro deoarece are necaz pe mine ma dat in judecata pentru constructia pe care am facuto si ma reclamat tot timpul cum sa rezolv eu aceasta problema?