avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 216 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Informații PFA plătitor de TVA: cum aplic TVA în ...
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Informații PFA plătitor de TVA: cum aplic TVA în cazul cumpărării-vânzării de mașini second hand?

Am un pfa care este platitor de tva si as dori sa achizitionez auto second hand pentru comercializare.
Intrebarea mea este. daca cumpar de la privat, o cumpar fara tva? Eu cum o vand?
Am cod caen 4511.
Ultima modificare: Joi, 14 Noiembrie 2019
Manuela Rășină, administrator
Cel mai recent răspuns: Ioan Petru Butariu , Contabil 18:09, 13 Noiembrie 2019
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Puteti aplica regimul special pentru bunurile second-hand pt TVA prevazut la art. 312 din Codul Fiscal. Si aplicati TVA doar la profit.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua, as dori sa deschid o firma de comercializarea auto ... cristimarian cristimarian buna ziua, as dori sa deschid o firma de comercializarea auto second hand, cum se pot vinde masinile care le achizitionez de la persoane fizice catre alte ... (vezi toată discuția)
Aplicare tva doar la marja de profit pentru auto second hand octav_kiss octav_kiss buna ziua o mare rugaminte as avea la dumneavoastra. doresc sa infiintez o firma platitoare de TVA cu scopul de a cumpara auto second hand din germania si a ... (vezi toată discuția)
Tva import masini second -hand spatiul ue oscarcuba oscarcuba Buna ziua, Detin o firma cod caen 4511 comert autoturisme si autovehicule usoare (sub 3,5 tone) inclusiv import export,platitoare de tva.Masinile second- hand ... (vezi toată discuția)