Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Informații PFA plătitor de TVA: cum aplic TVA în ...
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Informații PFA plătitor de TVA: cum aplic TVA în cazul cumpărării-vânzării de mașini second hand?

Am un pfa care este platitor de tva si as dori sa achizitionez auto second hand pentru comercializare.
Intrebarea mea este. daca cumpar de la privat, o cumpar fara tva? Eu cum o vand?
Am cod caen 4511.
Manuela Rășină, administrator
Puteti aplica regimul special pentru bunurile second-hand pt TVA prevazut la art. 312 din Codul Fiscal. Si aplicati TVA doar la profit.