avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 753 soluții astăzi
Forum Activitate valy2008

Activitate valy2008

Răspuns la discuția urgent!-furt intre soti
AVLIL a scris:

Cum adica, in 2 zile s-a intocmit deja dosar, s-a chemat omul la politie, a dat declaratie? deci exista dosar facut sau nu? Ca doar n-au citat omul asa, fara a intocmi dosar? :O
Si a doua zi deja l-au chemat? Azi depune plangerea, maine se audiaza faptasul...
Pai poate i-a dat cheia de buna voie, dar faptul ca i-o cere inapoi nu inseamna ca omul nu mai are invoirea detinatorului autovehiculului?
De-aia ziceam de un avocat, ca ii trimiteati inainte o instiintare, o notificare pe care o puteati folosi apoi si in civil si in penal...
[/

sotul a fost chemat telefonic a doua zi dupa ce a fost inregistrata plangerea si audiata sotia,a venit si a dat declaratie. ce vi se pare asa de anormal?
Răspuns la discuția urgent!-furt intre soti
pai nu a mers nimeni cu el de mana. a fost si el chemat la politie pentru declaratii. Nu stiu daca merge. Poare spune ca i-a dat ia cheia de buna voie atata timp cat nu a fost in casa un martor..........

:offtopic: Nu mai citati inutil chiar mesajul anterior. Multumesc!
Răspuns la discuția urgent!-furt intre soti
a consultat un avocat si i-a spus ca poate fi obligat ,sotul,sa-i dea autoturismul inapoi deoarece este loat prin credit auto si nu poate fi instrainat pana la terminarea ratelor. Cartea de Identitate a vehicolului este la banca. Nu stiu prin ce modalitate va fi obligat dar.....
Răspuns la discuția urgent!-furt intre soti
AVLIL a scris:

Nu pot sti daca e de alta parere, caci nu stim in ce masura s-a dovedit ce am aratat noi aici...
Daca ati avut insa dovezi, mergeti in instanta pe 278 indice 1...
Depinde de multe chestiuni de fapt, sunt amanunte semnificative, sigur ca au avut cei de la politie mai multe date decat am aflat noi pe un forum, ceea ce poate duce la schimbarea situatiei...

Ati avut avocat? :(

Oricum, nu ati fost sincer cu noi, caci in 8 mai ne intrebati daca se poate face reclamatie pentru furt si in 12 mai e deja NUP? Ceva e putred...
Si nu stiu daca era deja inceputa UP, caci nici nu stiati de furt intre soti, spuneati de furt intre rude, iar daca ar fi fost aruncata o privire in dosar, reiesea clar furt intre soti... Ciudat. :-/

eu nu am spus ca s-a dat solutia de NUP. nici nu era timp. Eu am spus ce a afirmat politistul dupa audierea partilor,adica doar a celor 2 soti ca nu sunt si alti martori.
Răspuns la discuția urgent!-furt intre soti
Nasol.....Se pare ca politia este de alta parere. NUP la dosar.....:(
Răspuns la discuția dispozitie de mutare
elis a scris:

Printre modalitatile de modificare a raportului de serviciu dintre politist si institutia unde acesta ii exercita functia, destul de des uzitata este masura mutarii. Astfel, conform art. 87 alin (2) din Legea nr. 188/1999, functionarul public poate fi mutat, definitiv sau temporar, in cadrul altui compartiment al institutiei publice in care este incadrat. De asemenea, potrivit art. 46 din Legea nr. 360/2002 privind Statutul politistului, "Politistul poate fi mutat intr-o alta unitate, aflata in aceeasi localitate sau in alta localitate decat cea de domiciliu, in urmatoarele situatii: a) in interesul serviciului ; b) la cerere."
Conditiile adoptarii acestui act sunt strict reglementate de dispozitiile legale. Astfel, mutarea definitiva trebuie sa fie aprobata, cu acordul scris al functionarului public, de catre conducatorul autoritatii sau institutiei publice unde acesta isi desfasoara activitatea. (art. 91, alin (2) din Legea nr. 188/1999).
Referitor la mutarea temporara, aceasta trebuie sa fie dispusa motivat, in interesul autoritatii sau institutiei publice, de catre conducatorul acesteia, pentru o perioada ce nu poate depasi 6 luni intr-un an. De asemenea, mutarea nu poate fi dispusa decat cu respectarea pregatirii profesionale si a salariului pe care il are cel care urmeaza a fi mutat. (art. 91, alin. (3) din Legea nr. 188/1999).

Daca dispozitia de mutare a fost data cu incalcarea prevederilor legale, atunci o puteti ataca la instanta de contencios administrativ.



Consider ca nu poate fi mutat un om ,in interes de serviciu ,cum spuneti dumneavoastra atata timp cat la locul de munca isi face datoria corect,este premiat pentru munca depusa ,primeste salariu de merit iar dupa o saptamana acel loc ramas liber este scos la concurs. eu eram calificat in acel domeniu iar personalul care urma sa sustina examen pe acel post nu era. mai precis nu efectuase cursuri de reconversie profesionala.
pentru un angajat al politiei care a fost mutat de la locul sau de munca de catre seful inspectoratului de politie ,prin "Dispozitia Sefului Inspectoratului" fara acordul sau si fara a avea un motiv bine intemeiat ,se poate ataca aceasta dispozitie in contencios administrativ? Daca da ,care ar fi termenul limita?
Răspuns la discuția urgent!-furt intre soti
J H a scris:

giulieta a scris:

Autoturismul fiind dobandit in timpul casatoriei este bun comun, de aceea nu putem vorbi de infractiunea de furt.
Char daca masina este instrainata de sot in timpul procesului de partaj, se poate face o expertiza care sa stabileasca valoarea acesteia, pe baza actelor autoturismului.
Putem vorbi de o infractiune doar in situatia in care prin bunul a fost sustras de fostul sot DUPA ce acesta a fost atribuit fostei sotii prin hotararea de partaj (ramasa definitiva si irevocabila).


Oare e chiar asa?
Uite ce spune codul penal art 8 alin 3:
"Fapta constituie furt chiar dacă bunul aparţine în întregime sau în parte făptuitorului, dar în momentul săvârşirii acel bun se găsea în posesia sau deţinerea legitimă a altei persoane."
Or, deocamdata sotul era coproprietar, iar sotia pare a fi fost posesor legitim.. (nu am inteles cine a atras atentia sotiei sa nu mai fosloseasca autoturismul)
Deci eu n-as exclude furtul din start... ba sunt destule elemente care pledeaza pentru furt.
Acum.. nu mai stiu exact, de cand nu mai sunt soti (parca din momentul in care hotararea devine definitiva, inceteaza efectele casatoriei... da`nu-s deloc sigur)...
Pentru siguranta as depune plangere pentru furt intre soti...

sotia i-a atras atentia sotului sa nu ii ia sau sa-i foloseasca autoturismul insa el i-a furat cheile si masina
Răspuns la discuția urgent!-furt intre soti
giulieta a scris:

Autoturismul fiind dobandit in timpul casatoriei este bun comun, de aceea nu putem vorbi de infractiunea de furt.
Char daca masina este instrainata de sot in timpul procesului de partaj, se poate face o expertiza care sa stabileasca valoarea acesteia, pe baza actelor autoturismului.
Putem vorbi de o infractiune doar in situatia in care prin bunul a fost sustras de fostul sot DUPA ce acesta a fost atribuit fostei sotii prin hotararea de partaj (ramasa definitiva si irevocabila).

Problema este ca refuza sa i-o mai dea si are foarte mare nevoie pentru servivi si copil. ce se poate face in aceasta situatie?
Răspuns la discuția urgent!-furt intre soti
am inteles. multumesc pentru aceste raspunsuri