Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... urgent!-furt intre soti
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

urgent!-furt intre soti

Buna ziua. unei prietene de a mea aflate in divort. mai precis s-a emis hotararea judecatoreasca insa nu au trecut cele 30 zile in care se poate face apel iar partajul nu s-a terminat, fostul sot i-a furat masina. Autoturismul mentionat a fost achizitionat de ea in timpul casatoriei, prin credit.i-a si atras atentia sa nu mai foloseasca autoturismul,mai mult i-a luat si ambele chei insa i-a furat cheia din geanta si a plecat cu ea. Locuiesc inca impreuna.se poate face reclamatie de furt? este furt sau furt intre rude?
valy2008 a scris:

Buna ziua. unei prietene de a mea aflate in divort. mai precis s-a emis hotararea judecatoreasca insa nu au trecut cele 30 zile in care se poate face apel iar partajul nu s-a terminat, fostul sot i-a furat masina. Autoturismul mentionat a fost achizitionat de ea in timpul casatoriei, prin credit.i-a si atras atentia sa nu mai foloseasca autoturismul,mai mult i-a luat si ambele chei insa i-a furat cheia din geanta si a plecat cu ea. Locuiesc inca impreuna.se poate face reclamatie de furt? este furt sau furt intre rude?

Nu sunt intrunite elementele constitutive ale infractiunii de furt.
Situatia este foarte delicata intrucat autoturismul, desi este pe numele sotiei, fiind achizitionat in timpul casatoriei, este bun comun si, in acest caz si sotul are dreptul la folosinta acestuia.
Dupa ramanerea definitiva a sentintei de partaj, bunul va putea deveni propriu al sotiei, pana atunci, chiar daca ramane definitiva hotarearea de divort, bunul este comun.
am inteles. multumesc pentru aceste raspunsuri
Autoturismul fiind dobandit in timpul casatoriei este bun comun, de aceea nu putem vorbi de infractiunea de furt.
Char daca masina este instrainata de sot in timpul procesului de partaj, se poate face o expertiza care sa stabileasca valoarea acesteia, pe baza actelor autoturismului.
Putem vorbi de o infractiune doar in situatia in care prin bunul a fost sustras de fostul sot DUPA ce acesta a fost atribuit fostei sotii prin hotararea de partaj (ramasa definitiva si irevocabila).
giulieta, utilizator
giulieta a scris:

Autoturismul fiind dobandit in timpul casatoriei este bun comun, de aceea nu putem vorbi de infractiunea de furt.
Char daca masina este instrainata de sot in timpul procesului de partaj, se poate face o expertiza care sa stabileasca valoarea acesteia, pe baza actelor autoturismului.
Putem vorbi de o infractiune doar in situatia in care prin bunul a fost sustras de fostul sot DUPA ce acesta a fost atribuit fostei sotii prin hotararea de partaj (ramasa definitiva si irevocabila).

Problema este ca refuza sa i-o mai dea si are foarte mare nevoie pentru servivi si copil. ce se poate face in aceasta situatie?