Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... dispozitie de mutare
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

dispozitie de mutare

pentru un angajat al politiei care a fost mutat de la locul sau de munca de catre seful inspectoratului de politie ,prin "Dispozitia Sefului Inspectoratului" fara acordul sau si fara a avea un motiv bine intemeiat ,se poate ataca aceasta dispozitie in contencios administrativ? Daca da ,care ar fi termenul limita?
Printre modalitatile de modificare a raportului de serviciu dintre politist si institutia unde acesta ii exercita functia, destul de des uzitata este masura mutarii. Astfel, conform art. 87 alin (2) din Legea nr. 188/1999, functionarul public poate fi mutat, definitiv sau temporar, in cadrul altui compartiment al institutiei publice in care este incadrat. De asemenea, potrivit art. 46 din Legea nr. 360/2002 privind Statutul politistului, "Politistul poate fi mutat intr-o alta unitate, aflata in aceeasi localitate sau in alta localitate decat cea de domiciliu, in urmatoarele situatii: a) in interesul serviciului ; b) la cerere."
Conditiile adoptarii acestui act sunt strict reglementate de dispozitiile legale. Astfel, mutarea definitiva trebuie sa fie aprobata, cu acordul scris al functionarului public, de catre conducatorul autoritatii sau institutiei publice unde acesta isi desfasoara activitatea. (art. 91, alin (2) din Legea nr. 188/1999).
Referitor la mutarea temporara, aceasta trebuie sa fie dispusa motivat, in interesul autoritatii sau institutiei publice, de catre conducatorul acesteia, pentru o perioada ce nu poate depasi 6 luni intr-un an. De asemenea, mutarea nu poate fi dispusa decat cu respectarea pregatirii profesionale si a salariului pe care il are cel care urmeaza a fi mutat. (art. 91, alin. (3) din Legea nr. 188/1999).

Daca dispozitia de mutare a fost data cu incalcarea prevederilor legale, atunci o puteti ataca la instanta de contencios administrativ.

elis a scris:

Printre modalitatile de modificare a raportului de serviciu dintre politist si institutia unde acesta ii exercita functia, destul de des uzitata este masura mutarii. Astfel, conform art. 87 alin (2) din Legea nr. 188/1999, functionarul public poate fi mutat, definitiv sau temporar, in cadrul altui compartiment al institutiei publice in care este incadrat. De asemenea, potrivit art. 46 din Legea nr. 360/2002 privind Statutul politistului, "Politistul poate fi mutat intr-o alta unitate, aflata in aceeasi localitate sau in alta localitate decat cea de domiciliu, in urmatoarele situatii: a) in interesul serviciului ; b) la cerere."
Conditiile adoptarii acestui act sunt strict reglementate de dispozitiile legale. Astfel, mutarea definitiva trebuie sa fie aprobata, cu acordul scris al functionarului public, de catre conducatorul autoritatii sau institutiei publice unde acesta isi desfasoara activitatea. (art. 91, alin (2) din Legea nr. 188/1999).
Referitor la mutarea temporara, aceasta trebuie sa fie dispusa motivat, in interesul autoritatii sau institutiei publice, de catre conducatorul acesteia, pentru o perioada ce nu poate depasi 6 luni intr-un an. De asemenea, mutarea nu poate fi dispusa decat cu respectarea pregatirii profesionale si a salariului pe care il are cel care urmeaza a fi mutat. (art. 91, alin. (3) din Legea nr. 188/1999).

Daca dispozitia de mutare a fost data cu incalcarea prevederilor legale, atunci o puteti ataca la instanta de contencios administrativ.

Consider ca nu poate fi mutat un om ,in interes de serviciu ,cum spuneti dumneavoastra atata timp cat la locul de munca isi face datoria corect,este premiat pentru munca depusa ,primeste salariu de merit iar dupa o saptamana acel loc ramas liber este scos la concurs. eu eram calificat in acel domeniu iar personalul care urma sa sustina examen pe acel post nu era. mai precis nu efectuase cursuri de reconversie profesionala.